Podostemaceae
Z Multimediaexpo.cz
Podostemaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpighiotvaré (Malpighiales).
Obsah |
Charakteristika
Jednoleté nebo vytrvalé vodní byliny, připomínající vzhledem mořské řasy. Na bázi rostliny je většinou plochý stélkovitý útvar kořenového nebo stonkového původu. Z přísavek na kořenech je vylučován lep na bázi polysacharidu, kterým se rostlina přichycuje k podkladu. Stonek je různých forem, může být sploštělý nebo dlouhý a úzký, větvený nebo nevětvený. Listy jsou střídavé, dvouřadé až trojřadé, jednoduché, vidličnatě rozdělené nebo různě laločnaté až složené. Květy jsou oboupohlavné, malé, jednotlivé nebo v úžlabních svazečcích či klasech, s nerozlišeným okvětím v počtu 1 až 25 plátků. Okvětní plátky jsou šupinovité, čárkovité nebo lžicovité a vyrůstají okolo semeníku nebo z jedné jeho strany. Tyčinky jsou v počtu 1 až 35, volné nebo srůstající ve spodní části v andropodium. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů a se stejným počtem přihrádek. Plodem je mnohasemenná tobolka. Některé znaky čeledi jsou mezi dvouděložnými unikátní: chybějící dvojité oplození a endosperm, redukovaný vývoj zárodečného vaku a přítomnost nucelárního plasmodia. Podostemaceae jsou největší čeledí striktně vodních rostlin. Čeleď zahrnuje asi 270 druhů v 50 rodech. Je rozšířena v tropech celého světa. Druh Podostemum ceratophyllum jako jediný přesahuje do mírného pásu (Severní Amerika). Zástupci čeledi se vyskytují v řekách s kolísající vodní hladinou, ponejvíce na skalách v prudších tocích a ve vodopádech na otevřených, slunných stanovištích.
Taxonomie
V Cronquistově i Tachtadžjanově systému byla čeleď Podostemaceae řazena do samostatného řádu Podostemales v rámci podtřídy Rosidae. Dahlgren ji řadil do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales). Podle kladogramů APG je sesterskou skupinou této bizarní čeledi čeleď třezalkovité (Hypericaceae).
Využití
Některé druhy jsou v sušší sezóně využívány lokálně jako krmivo pro dobytek. Prášek z listů Rhyncholacis je v Amazonii používán jako pálivé koření a popel jako náhrada soli.
Seznam rodů
Angolaea, Apinagia, Butumia, Castelnavia, Ceratolacis, Cladopus, Dalzellia, Devillea, Dicraeanthus, Dicraeia, Diplobryum, Djinga, Endocaulos, Farmeria, Griffithella, Heterotristicha, Hydrobryum, Indotristicha, Jenmaniella, Ledermanniella, Leiothylax, Letestuella, Lonchostephus, Lophogyne, Macarenia, Macropodiella, Malaccotristicha, Marathrum, Mniopsis, Monostylis, Mourera, Oserya, Paleodicraeia, Podostemum, Pohliella, Polypleurella, Polypleurum, Rhyncholacis, Saxicolella, Sphaerothylax, Stonesia, Thelethylax, Torrenticola, Tristicha, Tulasneantha, Weddellina, Willisia, Winklerella, Zehnderia
Literatura
- Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
- Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VIII). Timber Press, 2004. ISBN 1-930723-36-9.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |