Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Parabolická anténa
Z Multimediaexpo.cz
Parabolická anténa odráží přijímaný signál do svého ohniska, ve kterém je buď přijímač - anténa a vnější jednotka s nízkošumovým zesilovačem (LNB), nebo jen anténa. Čím je větší plocha paraboly, tím silnější signál bude přijímačem v jejím ohnisku detekován. Má tedy větší zisk, roste tím ale její směrovost a tím i nároky na přesné nastavení. Vhodná volba velikosti antény závisí na EIRP a energetických zónách (vyzařovací diagram satelitu, který chceme přijímat). Kvůli velkému průměru některých parabolických antén se používají tzv. "mesh" antény, které jsou tvořeny sítem, díky čemuž je anténa odolnější povětrnostním podmínkám. U satelitní a pozemní mikrovlnné techniky rozlišujeme tyto paraboly:
- středová (ohnisková - prime focus),
- offsetová - je tvořená výsečí z ohniskové paraboly a její ohnisko leží mimo geometrický střed. Jako satelitní se lépe montuje, neboť odrazná plocha je takřka svislá. Proti parabole středové má hlavně tu výhodu, že ozařovač nestojí v cestě přijímanému signálu.
- Cassegrain - používá pomocného hyperbolického zrcadla,umístěného v ohnisku,které odráží signál do středu odrazné plochy,v němž je umístěna vnější jednotka (přijímací/vysílací). Používá se jen u největších typů v profesionálních podmínkách.
Externí odkazy
- http://qed.ben.cz/parabolicke-zrcadlo - Animace parabolické antény
- Další informace na téma parabola
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |