Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Odysea: Od Pepsi k Apple

Z Multimediaexpo.cz

Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: CHIP 01/95, strana 173
Autor: John A. Byrne
Management Press, Praha 1994, 400 stran, 150 Kč, v češtině


John Sculley je významným člověkem, kterého pravděpodobně bude znát pouze málo uživatelů počítačů PC. Přesto vešel do počítačových dějin. Na konci léta se na našem trhu objevila jeho životopisná kniha, která před námi otvírá dějiny společnosti Apple Computer a zároveň nám ukazuje cestu amerického managmentu v uplynulých pětadvaceti letech. Kniha však čtenáři nabízí mnohem více, protože v ní najde velmi dobře načrtnuté počátky počítačů IBM PC a celého počítačového průmyslu.

Přední strana knihy

John Sculley nastoupil do Pepsi jako řadový zaměstnanec, aby se postupně vypracoval, ve svých 38 letech, až na nejmladšího prezidenta Pepsi-Coly. Jeho další plány jsou přerušeny lovcem mozků Gerry Rochem, který hledá prezidenta pro mladou společnost Apple Computer. Gerry sjedná setkání Johna se zakladateli společnosti Steve Jobsem a Mikem Markkulou. Po mnoha měsících rozhodování, kdy J. Sculley nechce opustit společnost Pepsi přestavující vrchol korporační Ameriky, ho nakonec Steve Jobs získá slavnou větou : "Chceš strávit zbytek svého života prodáváním sladké vody nebo chceš změnit svět ?".

J. Sculley oznámí šokované správní radě Pepsi Coly, že odchází do Silicon Valley na západním pobřeží USA podnikat v rozvíjejícím se počítačovém průmyslu. Zde společně s Jobsem a Markkulou vede úspěšně přes rok společnost Apple. Po perfektně připravené reklamní kampani uvedou na trh v roce 1984 počítač Macintosh, ale záhy jsou zaskočeni celkově malým objemem prodeje. Společnost se dostane do velkých potíží. Přátelství J. Sculleyho se Jobsem rychle ochladne. Tehdy Sculley odvolá Jobse z místa ředitele divize Macintosh a zbaví ho jakéhokoliv vlivu na vývoj či prodej Macintoshe. Jobs je odsouzen k pasivitě v neurčité roli předsedy společnosti a odlétá na týden do Moskvy. Za několik měsíců Jobs odchází z Applu, prodává všechny akcie společnosti a zakládá společnost NeXT, která v roce 1993 uvede na trhu PC vynikající operační systém NeXTSTEP.

Potom Sculley mistrovským způsobem začně obnovovat sílu a slávu společnosti. Propustí přes 20 % zaměstnanců a uzavře několik továren. Za rok se mu podaří postavit společnost na nohy. V roce 1987 uvádí, pod jeho vedením, na trh Apple podstatně vylepšený Macintosh II. Ve stejném roce vzniká i tato kniha.

Není bez zajímavosti, že J. Sculley musel v roce 1993 nejdříve odevzdat svoji funkci CEO a následně také odejít od Applu kvůli přilišnému vizinářství. Na jeho místo nastoupil pragmatický Michael Spindler.

Kniha je vynikajícím pohledem vrcholového manažera na svět informačních technologií. 400 stran textu je doplněno několika černobílými fotkami. Kniha se dá číst jedním dechem, protože nabízí poutavý, inteligentně napsaný příběh. Jednoznačně Vám ji doporučuji.