Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Nová kvalita
Z Multimediaexpo.cz
Na českém softwarovém trhu měly MS Windows vždy velmi silnou pozici. Pozice Microsoftu se v uplynulých letech zdála být neotřesitelná, protože Windows byly jediným laciným OS s rozumnými nároky na hardware, který se prodával v lokalizované verzi.
Přesně 22. srpna 1995 však nastal velmi důležitý zlom, jenž otevřel další kapitolu v bitvě operačních systémů na našem relativně malém trhu. Firma IBM, přesně dva dny před oficiálním uvedením anglických Windows 95, uvedla na náš trh českou lokalizovanou verzi celosvětově úspěšného systému OS/2 Warp 3. Díky tomu má průměrný český uživatel konečně možnost si vybrat mezi dvěmi přinejmenším rovnocennými OS v lokalizované verzi. Pro Microsoft nyní nastává obtížné období, protože musí obhájit svůj nový operační systém Windows 95 CS před velmi dobrou alternativou, která přes silnou skepsi v roce 1991 dokáže dnes konkurovat i Windows NT. Ačkoliv psát i tisknout česky dokázala již původní anglická verze OS/2, kompletně česká verze může zaujmout většinu uživatelů.
Celý systém se dodává v nevelké krabici, která v sobě ukrývá kvalitní uživatelský manuál, 2 diskety 3.5" sloužící k zavedení systému po zapnutí počítače a 2 CD obsahující vlastní OS.
Před samotnou instalací systému se musíte rozhodnout, stejně jako u anglické verze systému, jestli chcete OS/2 používat pod souborovým systémem FAT (v rámci DOSu) nebo pod vlastním souborovým systémem HPFS (High Performance File System). Pokud dáváte přednost snadné instalaci a chcete si možnosti Warpu zatím jenom vyzkoušet zvolte klasický souborový systém FAT. Brzy ovšem pocítíte omezenou výkonnost celého systému. Protože OS/2 nelze startovat z příkazové řádky (jako Windows 3.x), je zde nutné používat funkci Dual Boot, která umí provést přechod mezi OS/2 a DOSem transparetně oběma směry. Většinu zkušených uživatelů nemůže odradit náročnější a delší instalace od požitku z maximálního výkonu, takže nepochybně zvolí souborový systém HPFS.
Odměnou jim bude stabilní a rychlý systém s plnou podporou velkých EIDE pevných disků a až 254 znaků v názvech souborů, který rovněž zrychlí všechny běžné DOS aplikace. Ačkoliv můžeme nainstalovat OS/2 Warp i na prehistorický počítač PC 386SX s 4 MB RAM a 80 MB na disku, faktem zůstává, že k práci je reálně nutný počítač PC 486DX s nejméně 8 MB RAM a 340 MB na disku.
Uživatelské prostředí systému OS/2 Warp je značně podobné prostředí Windows 95, ale systém OS/2 ho nabízí už od roku 1991. Vzhledem k relativně velkému úspěchu OS/2 3.0 se IBM rozhodla přeložit do českého jazyka prodejní verzi Full Pack, jenž obsahuje integrované Windows 3.1, takže potenciální uživatelé mohou dále používat své současné Windows aplikace. Kompletní převod do češtiny se nevyhnul ani systémovým informacím v textovém režimu - v originále zůstal pouze prográmek Tvorba systémových disket a popis programovacího jazyka REXX.
Uživatelské rozhraní (nazývané Workplace Shell) je tvořeno pracovní plochou, Příručním panelem a ikonami představujícími pořadače či jednotlivé programy. Pořadače obsahují další objekty, které představují spustitelné programy, stínové objekty a případně další pořadače. Ovládání Workplace Shellu je kompletně podřízeno objektové technologii. Většinu objektů můžeme vzít a pustit na jiný objekt, což u cílového objektu vyvolá požadovanou operaci. Přesouvání, kopírování či mazání objektů je tak až triviálně jednoduché. Efektivním nástrojem při manipulaci s objekty v pořadačích jsou stínové objekty představující spustitelné odkazy na původní objekty. Workplace Shell navíc dovoluje prakticky neomezené vzájemné vnořování pořadačů. Pokud potřebujeme vytvořit nový objekt, stačí aktivovat pořadač Šablony, kde si vybereme vhodný typ objektu a změníme jen některé jeho vlastnosti. Každému začátečníkovi výrazně pomůže český Tutoriál, který umožňuje pomalu si projít a naučit se všechny podstatné rysy uživatelského rozhraní včetně práce s objekty. Součástí Tutoriálu je rovněž tlačítko, které vám zobrazí k většině operací odpovídající postup ve Windows. Příruční panel je plovoucí lišta se čtyřmi pevně určenými tlačítky Hledat (vyhledává na vybraném disku soubory dle masky), Seznam oken (zobrazuje seznam aktivních aplikací a objektů), Zamknout (uzamyká pomocí hesla pracovní plochu) a Ukončit práci (ukončí bezpečně práci s OS/2), které mohou být doplněny libovolnou kombinací dalších tlačítek sloužících ke spouštění definovaných operací. Základní výhodou 32bitového systému Warp vůči Windows 95 je důsledné uplatnění preemptivní multitaskingu. To znamená, že žádná ze spuštěných aplikací si v žádném případě nemůže "přivlastnit" prostředky systému a blokovat činnost ostatních programů. Windows 95 je hybridní řešení, které v sobě nešikovným způsobem spojuje 32bitový svět a značně nestabilní 16bitový kód DOSu. Windows 95 sice nabízejí také preemptivní multitasking, ale aplikace Win32 zůstávají úzce propojeny s nestabilním prostředím DOSu. Pokud tedy budete své nové (a nákladné) aplikace Win32 provozovat současně s původními aplikacemi Win16 nebo DOSu, dočkáte se zhoršení celkového výkonu. Navíc zablokovaná aplikace Win16 může být snadno příčinou zhroucení aplikace Win32. Režim preemptivního multitaskingu Windows 95 je tedy schopen ochránit aplikace pouze v některých případech.
Kromě toho systém OS/2 3.0 umí najednou provádět multitasking se všemi DOS, OS/2 i Windows aplikacemi, což je jeho obrovskou výhodou vůči soupeřům. OS/2 nabízí také plnou kompatibilitu s Microsoft rozhraním WIN32s verze 1.0 i 1.1 a plně podporuje druhou generaci vlastní technologie DSOM (Distributed System Object Model), která tvoří podstatnou část specifikace OpenDoc (hlavní konkurent technologie OLE 2.0).
Na druhém CD Warpu sídlí Bonus Pack, což je balík kvalitních aplikačních programů, který běžnému uživateli dává zapomenout na nedostatek optimalizovaných aplikací pro tento systém. První verze českého Warpu, jenž jsem dostal k recenzi, je nabízena ještě s anglickým Bonus Packem. Firma IBM však v okamžiku, kdy čtete tento článek, by měla dodávat s OS/2 i český Bonus Pack a všichni dosavadní uživatelé české OS/2 budou mít možnost si ho bezplatně vyměnit.
První skupinu aplikací v Bonus Packu tvoří IBM Works obsahující řadu mnoho užitečných kancelářských programů: textový editor, tabulkový kalkulátor, jednoduchá databáze, generátor grafů a tiskových sestav, rozsáhlý elektronický diář a několik dalších pomůcek. IBM Works nabízí výrazně lepší služby než hrstka aplikací dodávaná z předchozí verzí 2.1. Většina aplikací z tohoto balíku má výborné možnosti exportu i importu (filtry pro RTF, AmiPro, Word, WordPerfect apod.), umí pracovat s makry. Druhou velkou skupinou aplikací je kompletní sada utilit nabízejících komfortní připojení k Internetu, včetně implementace TCP/IP, známých nástrojů Gopher, Telnet a World Web Explorer. Internet není samozřejmě jedinou informační službou, což dokládá také přiložená aplikace Compuserve Information Manager (CIM), která umožňuje připojit se k této, ve Spojených Státech, velmi oblíbené službě. Do poslední skupiny aplikací patří terminálový program HyperAccess Lite, výkonný faxovací program FaxWorks for OS/2 a aplikace Person To Person (P2P) , která by umožňuje v síti provádět výměnu dat pomocí DDE, posílání zpráv či souborů. Na počítačích s Pentiem, 20 MB RAM a video kartou ActionMedia II můžeme pořádat pomocí P2P také videokonference !
Multimediální podpora, kromě českého prostředí, nedoznala žádných změn a svými možnostmi překonává multimédiální výbavu Windows 95 i Windows NT. Jestliže máte zvukovou kartu, objeví se ihned po instalaci na pracovní ploše pořadač se srozumitelným názvem - Multimédia.
Podpora zvuku je zajištěna hlavně Audio přehrávačem, který dovoluje nejenom přehrávat standardní WAV a MIDI soubory, ale také je různě míchat mezi sebou a modifikovat několika základními efekty. Každá událost v uživatelském prostředí může být doplněna vlastní melodií. Ostřílení uživatelé si rovněž mohou vytvářet jednoduché multimédiální aplikace v interním programovacím jazyku REXX. Méně radostným faktem je chybějící podpora karty Gravis UltraSound (GUS).
Video přehrávač dovoluje přehrávat video soubory AVI (v rozlišení 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů) nebo animační soubory FLC a FLI (v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 200 bodů). OS/2 také podporuje technologii MPEG (Moving Picture Experts Group). Standardní součástí OS je velké množství video souborů umístěných na instalačním CD disku. Se staršími grafickými kartami (např. Cirrus Logic 5428, 5430) lze dobře přehrávat soubory v rozlišení 320 x 240 při 15 snímcích za sekundu. S novějšími 64-bitovými kartami (např. S3 864, ATI Mach64) můžeme snadno přehrávat soubory s 24 nebo 30 snímky za sekundu. Pokud máte CD-ROM mechaniku třídy DoubleSpeed, je výhodnější přehrávat AVI soubory z pevného disku.
Jedním z kritických faktorů při provozování každého moderního grafického OS je velikost instalované paměti RAM. Zatímco Windows 3.1 se ještě dnes běžně používají na počítačích se 4 MB RAM, nové operační systémy Windows 95 a OS/2 Warp vyžadují alespoň 8 MB RAM a pokud se rozhodnete používat Windows NT, NeXTSTEP či prostředí X-Window v Unixu budete potřebovat nejméně 16 MB RAM. Nároky na paměť RAM se však budou dále zvětšovat. Microsoft uvede v roce 1996 na trh svůj projekt Nashville (mírně vylepšené Windows 95) a Windows NT 3.52 (implementace GUI z Windows 95, podpora Microsoft Network), jenž společně nepřekročí současné požadavky na paměť RAM. V roce 1997 Microsoft vypustí do světa svůj projekt Memphis (zřejmě poslední nástupce Windows 95 - bude vyžadovat alespoň 12 MB RAM) a dlouho očekávaný projekt Cairo (viz CHIP 10/94, str. 136 a CHIP 6/95, str. 110), jehož uvedení na trh bylo znovu odloženo mimo jiné také pro jeho očekávanou nenasytnost vyžadující minimálně 24 MB RAM (odhad dle současného stavu). Vysoké nároky systému MS Cairo však budou kompenzovány velkým množstvím nových vlastností, což potvrzuje fakt, že bezpečnostní úroveň C2 v dnešních Windows NT bude dále rozšířena implementací systému KERBEROS. Pokud patříte mezi náročné uživatele a na vašem stole tiše šumí PC s procesorem Pentium / 120 MHz s 32 MB RAM máte jistotu, že nároky nové generace OS vás nepříjemně nepřekvapí.
Přenesme se však zpět do všední reality. V dnešním průměrném počítači pracuje procesor 486DX2 / 66 nebo 486DX4 / 100 s operační paměti 8 MB RAM. To umožňuje relativně slušný běh nových OS Windows 95 a OS/2 Warp, ale nestačí to na provozovaní Windows NT. Nicméně jsou zřejmé tři věci:
- Windows 95 nabízí na zmíněné konfiguraci o něco lepší výkon než OS/2 Warp (díky množství technických kompromisů) a má zřejmou převahu v hardwarové podpoře, které kraluje technologie Plug and Play. Souborový systém VFAT, díky své provázanosti s FAT, nemůže být důstojným rivalem souborovým systémům HPFS (OS/2) a NTFS (Windows NT). Osobně si myslím, že Windows 95 nečeká dobrá budoucnost, protože se jim z několika různých důvodů nepodaří zopakovat úspěch Windows 3.1.
- OS/2 Warp nabízí vůči Windows 95 výrazně lepší stabilitu aplikací. Rozsáhlé možnosti konfigurace prostředí DOS a Windows 3.x umožňují velmi přesně vyladit výkon všech aplikací. Vyspělý souborový systém HPFS je v přenosu dat značně rychlejší než FAT i NTFS. Boot Manager umožňuje současné používaní dvou dalších libovolných OS. Integrovaný jazyk REXX představuje pro zkušené uživatele mocný nástroj. Technologie DSOM je patrně lepší než OLE 2. Se systémem OS/2 se nepochybně budeme stále častěji setkávat i v 21. století.
- Windows NT (MS Cairo) je systémem pro 21. století. Nabízí nejlepší stabilitu aplikacím, které mohou fungovat na několika různých typech procesorů. Svými schopnostmi se plně vyrovná OS Unix (kromě prostředí X-Window a NeXTSTEP), což plně ospravedlňuje jeho vyšší nároky na hardware. Souborový systém NTFS, přes slabší výkon vůči FAT, umí ovládat disky do celkové kapacity přesahující 16 miliard gigabajtů a obsahuje řadu dalších velmi pokrokových rysů. Hlavními problémy současných Windows NT jsou cenová nedostupnost, zastaralé GUI pocházející z WfW 3.11 a slabá podpora Internetu. Celkově však Windows NT patří, vedle OS/2, mezi nejperspektivnější OS blízké budoucnosti.
OS/2 Warp CZ je sice velmi stabilním operačním systémem, který svou architekturou i možnostmi převyšuje Windows 95, ale přesto v praxi brzy narazíte na několik problémů.
Prvním problémem, který zdědila česká verze OS/2, je absence malého programu umožňujícího snadné a rychlé přehazování české (primární) a anglické (sekundární) klávesnice, což jsem již kritizoval v předchozí recenzi anglické verze OS/2 Warp.
Druhým problémem je velmi složitá instalace ovladačů zvukové karty do integrované verze Windows 3.1. Nejdříve musíte otevřít pořadač Informace a spustit zde ikonu Multimédia. Dostanete se do nápovědy, kde vyberete heslo "Přidání zvukové podpory systému Windows", jenž obsahuje kompletní popis instalace vyžadující v první fázi manuální zásah do konfiguračního souboru SYSTEM.INI. Při instalaci ovladače tiskárny pro Windows z CD disku musíme použít program PMDD přesně podle návodu ze souboru README. Seznam nabízených tiskáren bohužel přesně odpovídá Windows 3.1, takže pro novější tiskárny (HP DeskJet 520, HP LaserJet 4) je nutné použít ovladače dodávané spolu s tiskárnou.
Jestliže nainstalujete systém OS/2 Warp CZ na starším PC počítači, který obsahuje běžnou starší SVGA kartu bez aktuálních ovladačů, instalační program Vám podle výsledku hardwarové detekce čipu (Cirrus Logic, S3, Tseng, Western Digital) nabídne jeden ze standardně dodávaných SVGA ovladačů. Takový postup samozřejmě nemá chybu, ale přesto váš moderní barevný monitor bude téměř jistě zobrazovat režim 1024 x 768 v módu Interlaced ! V čem je tedy problém ? Uživatel OS/2 nemůže přímo nastavit parametry monitoru, takže se musí spoléhat, že mu použitý grafický ovladač umožní přesně nastavit grafický režim (Windows 95 zde mají náskok a řeší nastavení hardwaru velmi elegantně). Nastavit frekvenci zobrazování u standardních ovladačů nelze, takže si musíme z pořadače Příslušenství spustit Systémový editor OS/2 ve kterém si otevřeme soubor D:\IBMVESA\TPADVESA.DOC. V souboru je popis souboru FRATE.DAT (stejný adresář), kde určíme možnosti svého monitoru. Po modifikaci souboru ukončíme práci systému a stiskneme RESET.
Ovladač disku formátovaného na HPFS je v OS/2 Warp CZ bohužel stále jen 16-bitový. Takový systém HPFS nabízí sice větší rychlost přenosu dat než FAT, ale 32-bitový ovladač HPFS386.IFS (součást OS/2 LAN Serveru 3.0) vám nabídne lepší stabilitu Workplace Shellu, lepší sdílení souborů a ještě větší rychlost přenosu informací. Naštěstí je tento 32-bitový ovladač "nelegálně" přístupný na mnoha BBS stanicích věnujících se OS/2.
Český systém OS/2 Warp přináší novou kvalitu do souboje OS na našem trhu, který už naštěstí není záležitostí jedné firmy. Programátoři i běžní uživatelé u nás mají nyní k dispozici OS, který nabízí výrazně stabilnější prostředí než Windows 95. Navíc uvedením systému OS/2 Warp CONNECT 3.0 defitivně Windows ztratily poslední výhodu vůči konkurenci (podpora sítí), která pomohla k jejich masovému rozšíření. IBM je dnes na poli operačních systémů pro PC silnější než kdykoliv předtím, což jí dává výbornou pozici při dalším prosazování velmi kvalitního systému OS/2.