Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Neviditelný růžový jednorožec
Z Multimediaexpo.cz
Neviditelný růžový jednorožec je ústřední božstvo, proslulá parodie na náboženství. Má podobu neviditelného jednorožce, který má paradoxně růžovou barvu. Je třeba zdůraznit, že se ve skutečnosti jedná o samici jednorožce (a tedy bohyni), z hlediska českého jazyka však není zcela vyjasněné, zda by měla být nazývána jednorožkyní, jednorožicí či jednorožkou. Ve snaze předejít lingvistickým trapasům, jakož i možným schizmatickým procesům v řadách jejích českých příznivců bude proto ústřední objekt víry a uctívání v tomto článku nadále označován zkratkou „NRJ“.
Ačkoli počet skutečných vyznavačů NRJ je minimální, stala se značně populárním zejména na webech a diskusních fórech nakloněných k ateismu jako forma humoru, ale i jako forma kritiky a satiry teistických přesvědčení. Zastánci NRJ poukazují na fakt, že je velmi složité dokazovat neexistenci jevů za hranicemi lidského vnímání.
NRJ je dobrým příkladem pro argumentaci reductio ad absurdum proti nadpřirozeným jevům. FAQ Usenetové skupiny alt.atheism
jeho použití shrnuje takto:
- Smyslem této potrhlosti je popostrčit teisty k poznání, že jejich víra může být ateisty vnímána se stejnou důvěrou a vážností, jako víra ateistů v NRJ.
Nejstarší písemné zmínky o NRJ pocházejí z let 1990-1992 ze skupiny alt.atheism
, podle některých tvrzení však tento koncept existoval již před rokem 1990. V letech 1994-1995 bylo náboženství NRJ rozpracováno studenty Iowské university v prohlášení, v němž je základní absurdita náboženství shrnuta v citátu:
- NRJ jsou bytostmi velké duchovní moci. Toto víme proto, že jsou schopny být neviditelné a růžové zároveň. Víra v NRJ je, jako všechna náboženství, založena jak na logice, tak na víře. Věříme tomu, že jsou růžové; logicky víme, že jsou neviditelné, protože je nevidíme.
V diskusi se často užívá tvrzení, že nelze prokázat neexistenci NRJ, protože je neviditelná. Jedná se o parodii obdobných názorů o bohu, podle niž nemožnost detekce jeho přítomnosti nelze — vzhledem k jeho tvrzené všemohoucnosti — akceptovat jako argument proti jeho existenci. Podle téže logiky je tedy třeba NRJ považovat za stejně pravděpodobnou, jako boha.
Učení o NRJ je dále humornou formou rozpracováno do dalších podrobností analogických standardním náboženstvím.
Externí odkazy
- The Invisible Pink Unicorn Gospel, Satire & Humour (anglicky)
- Institute for Unicorn Research (anglicky)
- The New Revised Reformed Amalgamated Vegnautic Sect of the IPU (anglicky)
- The Invisible Pink Unicorn Ministries (anglicky)
- Virtual Temple of the Invisible Pink Unicorn (anglicky)
- Earliest known mention on usenet: 1990-07-17 (anglicky)
- Invisible Pink Unicorn logo (anglicky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |