Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Neuvěřitelný nástup
Z Multimediaexpo.cz
Když se v září 1998 objevil anglický WWW prohlížeč Netscape Communicator verze 4.04 pro OS/2 Merlin 4.0, začala se psát nová kapitola českého Internetu. V září 1999 se na internetu objevil výborný WWW prohlížeč Netscape Communicator verze 4.61, který začal být okamžitě nabízen ve více než 15 jazykových verzích včetně češtiny. Na konci roku 2000 se objevil zcela nový prohlížeč Mozilla a IBM definitivně potvrdila svůj úmysl vypustit IBM Web Browser for OS/2, který bude založen na poměrně kvalitním prohlížeči Netscape 6.01. Na jarní výstavě CeBIT 2001 už firma IBM všem ukazovala svoje nadšení pro OS/2 a téměř hotový IBM Web Browser.
A potom nastal neuvěřitelný bod zlomu reprezentovaný obrovskou rychlostí nástupu nových verzí prohlížeče Mozilla, který 23. března odstartovala Warpzilla M18 (IBM Mozilla 0.6). Během jediného měsíce (!) měli uživatelé OS/2 postupně k dispozici Mozillu 0.7, Mozillu 0.8, Mozillu 0.8.1 a od 25. dubna Mozillu 0.8.1+, která 12 dnů držela absolutní primát a královskou korunu. Prohlížeč Mozilla verze 0.9 byl sice vypuštěn až 8. května (jeden den po oficiálním uvedení pro Linux a Windows), ale 21. května se OS/2 opět vrátila na královský trůn !!
Byla totiž vypuštěna Mozilla verze 0.9+ for EMX (EMX je speciální OS/2 runtime pro UNIXové aplikace). Sotva jsem ji však stačil nainstalovat, abych mohl napsat tuto recenzi, objevila se 25. května nová optimalizovaná Mozilla verze 0.9+ for OS/2, která má výrazně jednodušší instalaci. Internetový prohlížeč Mozilla, který je zdarma k dispozici na internetu, je plně optimalizován pro OS/2 Merlin 4.0 i OS/2 Aurora 4.5 (OS/2 Warp Server for E-business). Uživatel tedy může používat tři mírně odlišné prohlížeče:
- Mozilla 0.9+ for EMX - vyžaduje EMX runtime a je trochu méně stabilní než ostatní varianty, ale nabízí nejlepší rychlost.
- Mozilla 0.9+ for OS/2 - nepotřebuje runtime, instalace se provádí prostým rozbalením ZIP souboru a umístěním ikony na plochu.
- IBM Web Browser 0.9+ for OS/2 - je komerční variantou za peníze (v rámci předplatného IBM Software Choice). Kromě přímé IBM podpory získáte komfortní instalační program, velmi výkonný anglický korektor pravopisu a důležitý Macromedia Flash Plug-in for OS/2 firmy Innotek.
Mozilla tvrdě vyžaduje počítač s Pentiem II / 266 MHz, 64 MB RAM a grafiku 2 MB VRAM. Osobně doporučuji AMD Athlon (Pentium III) / 650 MHz, 96 MB RAM, grafiku 4 MB VRAM a 80 MB prostoru na rychlém disku ATA/66. Při svém prvním startu Mozilla provede kompletní import všech nastavení a uživatelských záložek z Netscape Communicatoru 4.61 (Communicator), což je velmi příjemné. Plocha aplikačního okna WWW prohlížeče je klasicky rozdělena na tři části. V horní třetině části je umístěno celkem deset menu (File, Edit, View, Search, Go, Bookmarks, Tasks, Help, Debug a QA) a přehledná nástrojová lišta s 6 plastickými ikonami. Po krátkém používání pochopíte, že se menu File, View a Go téměř neodlišují od Communicatoru a nabízejí stejnou skupinu funkcí. Druhou větší část tvoří editační okno s načteným souborem. V editačním okně funguje pravé tlačítko myši. Pokud ho podržíme stisknuté nad vybraným objektem, dostaneme nabídku činností, které s ním lze provádět. Výběr možností se samozřejmě liší podle objektu. Novinkou je flexibilní vertikální lišta My Sidebar, která toho nabízí opravdu hodně. Dolní třetinu okna tvoří multifunkční informační řádka. Velkou předností je bezprecedentní podpora přetahování myší. Stručnou bublinkovou nápovědu najdete všude. Silnou stránkou prohlížeče je ovšem i velmi podrobná nápověda ve stylu Netscape 6.
Mozilla se může pochlubit plnou podporou HTML 4.01, DHTML (podle doporučení W3C), XHTML, XML 1.0, JavaScriptu verze 1.5, špičkového jazyka Java verze 1.3, výborných JavaScriptových kaskádových stylů (JSSS) i klasických kaskádových stylů (CSS1 a částečně CSS2) a DOM 1.0 (Document Object Model). Bezpečná komunikace mezi uživatelem a serverem je podporována protokoly SSL 2.0, SSL 3.0 i nejnovějším SSL 3.1 (168bitové šifrování).
Pokud máte rychlý počítač s digitální přípojkou ISDN, budete skutečně ohromeni množstvím nabízených novinek. Z předchozího výčtu jazyků je zřejmé, že v rendrování moderně pojatých stránek už Communicator výrazně zaostává. Nejviditelnější novinkou jsou ovšem Themes neboli skiny. Právě na nich je totiž vidět, že Mozilla 0.9 má o fous horší prostředí než aktuální verze. Další důležitou novinkou je funkce Text Size (menu View), která umí velmi přesně měnit velikost zobrazeného textu. Uživatelé starší Mozilly rovněž přivítají bezvadné zobrazování obrázků a nová dialogová okna pro práci se soubory.
Významným přínosem je téměř kompletní přepracování všech doprovodných aplikací. Výborné starší nástroje Netscape Messenger a Netscape Collabra se spojili do jednoho fantastického nástroje Mail, který nabízí maximálně komfortní E-Mail a diskusní skupiny NEWS. Dramatickou proměnou samozřejmě prošel také integrovaný internetový editor Composer, který nyní nabízí o třídu lepší služby ve špičkovém WYSIWYG prostředí. Inteligentní a jednoduše ovladatelný Adress Book (adresář) umožňuje detailní plánování úkolů i schůzek a evidenci poznámek všeho druhu. Výraznou novinkou je ChatZilla! představující relativně jednoduchého IRC klienta.
Anglický internetový prohlížeč Mozilla 0.9+ pro OS/2 tedy reprezentuje opravdu špičkovou kvalitu a názorně demonstruje, že platforma OS/2 je na trvalém masivním vzestupu. Celý multiplatformní projekt Mozilla přitom představuje smrtelně nebezpečnou konkurenci pro své soupeře.
Minimální požadavky: Pentium II / 266 MHz, 64 MB RAM, grafika 2 MB VRAM, 24 MB na disku.
Výrobce: IBM a OpenSource, USA
Poskytl: http://www.mozilla.org/ports/os2/
Cena: Freeware - zdarma