Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Multimediaexpo.cz:Subpahýl

Z Multimediaexpo.cz

Jestliže pahýly jsou ošklivými kačátky Multimediaexpo.cz, pak subpahýly jsou jejich nevysezená vejce. Jsou to velmi krátké útržky informací, které by v tomto stavu neměly zůstávat po delší dobu, protože jejich relevance k danému tématu je velmi malá či žádná. Správa subpahýlů je částí každodenní údržby Multimediaexpo.cz.

Obsah

Rozdíl mezi pahýlem a subpahýlem

Subpahýly jsou jednoduše typem pahýlu.

  • Pahýly jsou v podstatě dostatečně dlouhé na to, aby obsahovaly částečnou informaci. Subpahýly nejsou obyčejně delší než slovníková definice a zpravidla obsahují pouze informace, které by věděl každý.
  • Pahýl je obvykle možné snadno rozšířit, protože obsahuje základní informace pro stavbu mnohem delšího článku. Jako kdybyste požádali zedníka, aby nakreslil dům – dostanete celkem přesný půdorys. Subpahýly obsahují velmi málo informací, nebo ještě hůře, špatné či zavádějící informace. Jako byste žádali tříleté dítě, aby namalovalo dům. Dostanete čtverec místo domu a trojúhelník místo střechy.
  • Pahýly jsou většinou vytvářeny někým, kdo buď plánuje rozšířit jej později sám nebo si přeje, aby byl jeho článek rozšířen jiným uživatelem, který o daném tématu ví víc. Subpahýly jsou obvykle tvořeny jen proto, že je vytvořit lze a jejich autor je opustí, aniž by je dále sledoval.

Příklady

Vytvořené pouze pro ukázku

Pahýl Subpahýl

Letadlo je motorový stroj, který létá vzduchem. Bylo sestrojeno bratry Wrightovými roku 1903. Je schopné letu, protože jeho křídla vytvářejí díky svému tvaru vztlak.

V dnešní době způsobila modelová řada letadel Boeing 747 revoluci v letecké dopravě, neboť učinila mezikontinentální lety nejen možnými, ale zcela běžnými.

Letadla jsou létající stroje s křídly.

Počítač představuje v novodobém smyslu slova stroj, který elektronicky zpracovává informace. Počítače dnes ke zpracovávání informací používají tranzistory a mikročipy. Zpravidla pracují ve dvojkové soustavě, která se skládá z jedniček a nul.

Počítač zpracovává informace pomocí myši. Ve dvojkové soustavě.

Závěr

Pahýly jsou krátké. Subpahýly jsou velmi, velmi krátké !

Jak opravit subpahýl

Je několik způsobů, jak naložit se subpahýlem, aby byl vylepšen, přesunut někam, kde bude užitečnější nebo úplně smazán:

Změňte jej na pahýl

  1. Opatřete jej šablonou {{pahýl}} nebo šablonou pro specializovaný pahýl. Viz Multimediaexpo.cz:Pahýl
  2. Řiďte se pravopisnými pravidly. Pište v celých, jasných větách.
  3. Abyste si usnadnili práci s rozšiřováním subpahýlu, můžete připojit a citovat odkazy k danému tématu v knihách, časopisech či novinách; navštivte externí odkazy, jestliže je článek obsahuje; nebo můžete informace k danému tématu vyhledat pomocí Google nebo Yahoo! [Tento odstavec je sám o sobě pahýlem a měl by být rozšířen.] [Např.: „Tento proces hledání a poskytování externích odkazů je základním aspektem skutečné rešerše. Navíc jakákoli informace, kterou najdete při své základní rešerši, Vás může povzbudit k napsání ještě kvalitnějšího pahýlu.“]
  4. Udávejte jasnou, přesnou definici tématu. Vyhněte se mylným definicím. U biografií a článků, kde definice není možná (např. o městech a státech) začínejte jasným, přínosným a informativním popisem předmětu. Uveďte, čím se daná osoba proslavila, kde se dané místo nachází a čím je známé, základní údaje o dané události a kdy k ní došlo apod. Dobrá definice nebo popis může povzbudit případné přispěvatele tím, že nastíní hranice článku a nepřímo shrnuje, co je zapotřebí doplnit. Dobrým popisem by bylo například: Salvador Allende byl prezidentem Chile od 1970 do 1973.
  5. Snažte se poskytnout víc, než jen pouhou definici – alespoň o trošku víc. Nevadí, že píšete provokativně, pokud budete psát zároveň nezaujatě a přiměřeně přesně. Co je zajímavé a důležité na daném tématu? Pokud Váš úvod někoho povzbudí, aby četl dále, pravděpodobně povzbudí také někoho, aby dále psal. Pouhá jedna věta dokáže změnit dobrý popis ve výborný pahýl, např. Salvador Allende byl prezidentem Chile od 1970 do 1973. Do jeho odstranění mohla být zapletena CIA. S takovýmto úvodem nepotřebujete žádné další znalosti o tomto tématu. Tucet přispěvatelů se bude moci přetrhnout, aby doplnili detaily.
  6. Ujistěte se, že ke všem vhodným slovům byl doplněn link, viz. Nápověda:Název článku. Např.: Salvador Allende byl prezidentem Chile od 1970 do 1973. Do jeho odstranění mohla být zapletena CIA.
  7. Opatřete článek Shrnutím, které upoutá pozornost ostatních redaktorů. Když už nic jiného, okopírujte a vložte do řádku pro Shrnutí samotný subpahýl.
  8. Převezměte jistou odpovědnost za Váš pahýl. Je drobný rozdíl mezi pomáháním nastínit, co by mělo být uděláno a rozčilováním ostatních vlastní nečinností. Když nikdo Váš pahýl během pár týdnů nerozšíří, vyhrňte si rukávy a rozšiřte ho sami. Přijměte fakt, že nikdo Váš pahýl nerozšířil, jako znak toho, že přeci jen nebyl tak dobrý a pokuste se alespoň udělat z něj lepší pahýl.
  9. Nepřidávejte pouze odkazy. Odkazy jsou dobrá věc, ale samy o sobě vypovídají o daném tématu jen velmi málo.

Jestli chcete rozšířit subpahýl na plnohodnotný článek

  1. Udělejte to a neváhejte !

Spojte jej

  1. Vložte obsah subpahýlu do vhodného článku (pokud v něm daná informace již není obsažena). Vložte odkaz na původní článek do shrnutí editace.
  2. Změňte subpahýl na přesměrování na jiný článek. Vložte odkaz na cílový článek do shrnutí editace.
  3. Zkontrolujte, jestli přesměrováním nevytvoříte dvojité přesměrování. U cílového článku klikněte na „Odkazuje sem“ v levém menu nástrojů. Jakékoli přesměrování, které neukazuje přímo na cílový článek, by mělo být změněno tak, aby byla přebytečná přesměrování odstraněna.

Navrhněte jej na smazání

  1. Jestliže je obsah naprosto přebytečný a triviální, můžete subpahýl navrhnout na rychlé smazání.
  2. Pokud si nejste jistí, navrhněte článek na smazání pomocí šablony {{Subpahýl}}. Článku tak bude poskytnuta týdenní lhůta k rozšíření, než správce posoudí, zda jej smazat či nikoliv.
  3. V případě sporu o tom, zda je článek pahýl nebo subpahýl, nechte článek označen jako pahýl a pokuste se spor vyřešit v diskusi.

Jestliže jej smazat nechcete

  1. Označte subpahýl některou ze šablon. Snad si jej někdo všimne a rozšíří ho.
  2. Označte jej šablonou údržby.

Podívejte se též na