Metoda šesti klobouků
Z Multimediaexpo.cz
Metoda šesti klobouků (také "Šest klobouků", angl. Six Thinking Hats) Edwarda de Bono je systém pro přemýšlení v skupinových diskusích a při samostatném přemýšlení. Kombinován s metodou paralelního přemýšlení, která je s ním asociována, poskytuje nástroje pro skupiny, aby přemýšlely efektivněji, a také nástroje pro plánování procesu premýšlení podrobným a provázaným způsobem. Metoda je připisována Dr. Edwardu de Bono a je předmětem jeho knihy Six Thinking Hats.[1] Původ této metody je zpochybňován School of Thinking.[2]
Obsah |
Základní principy
Předpoklad metody je, že lidský mozek přemýšlí několika různými způsoby, které lze identifikovat, úmyslně vyvolávat a teda plánovat pro využití ve strukturovaných způsobech, které umožní vyvinout strategie pro přemýšlení o určitých problémech. Dr. de Bono identifikoval šest různých stavů, ve kterých lze mozek "udělat citlivějším". V každém z těchto stavů mozek identifikuje a přenese do vědomého myšlení určité aspekty problémů, o kterých uvažuje (např. emocionální instinkt, pesimistické hodnocení, neutrální fakty). Přesvědčivý prezentovaný příklad je citlivost na "neběžný" (neočekávaný) stimul. Je prezentován jako cenný instnkt pro přežitím, protože v reálném světě věc, která je mimo obvyklého řádu, může být klidně nebezpečná. Tento stav je identifikován jako kořen negativního usuzování a kritického myšlení. Je rozlišováno šest různých stavů a mají přiřazeny barvy:
- Informace: (Bílá) - bere se do úvahy pouze jaké informace jsou známé, co jsou fakta?
- Emoce: (Červená) - instinktivní emoční reakce anebo vyjádření o emocích (ale bez zdůvodňování)
- Negativní usuzování: (Černá) - logika aplikovaná na určení chyb nebo barier, hledání neshod
- Pozitivní: (Žlutá) - logika aplikovaná na určení přínosů, hledání souhlasu
- Kreativita: (Zelená) - vyjádření provokace a pátraní, sledování, kam vedou nápady
- Přemýšlení: (Modrá) - přemýšlení o přemýšlení
Barevné klobouky se užívají jako matafory pro jednotlivé stavy. Přepnutí do nějakého stavu je symbolizováno aktem nasazení si barevného klobouku, ať už skutečně nebo metaforicky. Tyto metafory dovolují úplnější a dokonalejší oddělení stavů než předsudky obsažené v současném dorozumívacím jazyce. Všechny tyto myslící klobouky pomáhají přemýšlet víc do hloubky. Šest klobouků ukazuje problémy a řešení týkající se myšlenky nebo produktu, kterým se zabýváte. Dále, dr. de Bono tvrdí, že tyto stavy jsou asociovány s různými chemickými stavy mozky, ale k tomu nedodává žádné podrobnosti nebo důkazy.
Paralelní přemýšlení
Obvykle, při nestrukturovaném přemýšlení je proces nezaměřený, účastník přeskakuje od kritického myšlení přes neutralitu do optimismu a podobně bez struktury a strategie. Metoda šesti klobouků zkouší zavést paralelní přemýšlení .
Strategie a programy
Typy klobouků
Metody aplikace
Shrnutí
Publikace
- Edward De Bono. Six Thinking Hats (1985) ISBN 0-316-17831-4
- Český překlad: Šest klobouků. Argo 1997
Související články
Reference
- ↑ de Bono, Edward (1985). Six Thinking Hats: An Essential Approach to Business Management. Little, Brown, & Company. ISBN 0316177911 (hardback) and 0316178314 (paperback).
- ↑ Dr. Michael Hewitt-Gleeson: Dispute with Edward de Bono
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |