Kumasi
Z Multimediaexpo.cz
Kumasi je hlavním městem ghanské oblasti Ašantska. Funguje zde systém náčelníků, v jejichž čele stojí v případě kmene Ašantů král. Náčelníci neubírají státní moci na významu, stejně jako se stát příliš nesnaží vliv náčelníků omezovat. Tahle symbióza je příjemná i pro návštěvníky této západoafrické země - mnohokrát malý dárek náčelníkovi otevře dveře do vesnice. [1] Kmen Ašantů je jedním z nejvýraznějších kmenů etnické skupiny Akan, která obývá západní a centrální kraj současné Ghany a tvoří téměř 50 % obyvatel země. Kumasi je jedním z hlavních kulturních a hospodářských center Ghany. Ač má prastaré kořeny, je i v mnohém moderní. Avšak na věžáky a supermoderní budovy můžeme v klidu zapomenout. Severní části města vévodí palác Manhyia. Pradávné sídlo královské rodiny Ashantských panovníků, kteří jsou zárukou demokracie v království. Jsou zde sepisovány a sestavovány všechny zákony a dokonce i ústava. Palác disponuje také soudní síní. Veškeré prostory jsou samozřejmě za menší poplatek přístupné i turistům. 32 kilometrů od města se také nachází jezero Bosumtwi, které je největším přírodním jezerem v Ghaně. Ašantové věří, že duše zemřelých cestují do tohoto jezera. Teorie o vzniku tohoto přírodního úkazu jsou různé. Vědci se domnívají, že jezero vzniklo dopadem meteoritu nebo činností vulkánu. Největší hloubka: 81 m.
Hlavní kulturní atrakcí města je Národní kulturní centrum (National Culture Center) (Národní kulturní centrum)vzdálené 10 minut od největší tržnice v západní Africe. Rozhlehlý komplex fascinujícího muzea ašantské historie, lidové knihovny,prodejny výrobků tradičních řemesel a jejich výstavní část. Je zde možné navštěvovat kurzy tradičních tanců a bubnování. Prim mezi vystavovanými předměty v muzeu hraje zlatý stolec použitý na brity jako lest místního vládce. Britové se doslechli, že opravdový zlatý stolec vlastnili dávní ašantští králové a požadovali po vládnoucí vrstvě aby jim ho přinesli. Britové však dostali jen zdárnou kopii, která se běžně používala. Ten pravý se nachází v královském paláci a ukazuje se jen při výjimečných událostech.
Jestliže chcete uniknout obrovskému teplu panujícímu v těchto zeměpisných šířkách můžete také navštívit místní zoologickou zahradu. Můžete zde shlédnout například šimpanze, krokodýly a další. Velmi vítaným zpěstřením je také Asantenský palác, dalo by se s nadsázkou říct, že je to takové výletní místo královské rodiny. I když se zde objevují sporadicky. Také je možné navštívit Adae Festival věnovaný k pokloně králi jménem Otumfuo Osei Tutu II. Je totiž svátek akwasidae, během kterého ašantský vládce očišťuje trůny svých předchůdců a předkládá zesnulým duším připravenou potravu. Svátek je jedním ze čtyřiceti dvoudenních cyklů v ašantském kalendáři a živí si během adae, jak zní zkrácená verze názvu, připomínají skutky zemřelých a prosí o přízeň. Pro vládce je svátek příležitostí ukázat svoji štědrost a na oplátku přijmout poctu od svého lidu.
Přijeli, aby pomohli na onen svět svému bývalému králi, jenž skonal právě před rokem. Je totiž také den, na který připadá poslední ze šesti pohřebních obřadů. Proto město Kumasi upadá do extáze, proto dnem i nocí zní bubny. Je to jedinečný zážitek, ve 21. století prakticky vzácný. V okolí města se těží zlato, dřevo. Ostatně zlata zde bylo vždy mnoho, a bylo již několikrát příčinou válek a střetů.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |