Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Kulčiba jedodárná

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png
Kulčiba jedodárná

Kulčiba jedodárná (Strychnos toxifera), někdy také Kulčiba jedovatá je liána, pocházející z ropické Jižní Ameriky, zejména z povodí řek Orinoko a Amazonka. Používá se pro zisk drogy zvané kurare.

Kurare je zahuštěný vodný extrakt, získaný z rozličných částí (kůra, kořeny, listí…) druhů rodu Strychnos, zejména Strychnos toxifera, Strychnos castelnaei a jiných. Lze je ovšem získat i z některých druhů čeledi Menispermaceae. Je to pastovitá nebo ztvrdlá hmota tmavohnědé barvy, rozpustná ve vodě a v zředěném ethanolu. Kurare lze z rostlin získat varem jejich částí, následným zahuštěním nad ohněm nebo na slunci. Droga je bez zápachu, chutná však velice hořce.

Kurare bylo tradičně využíváno jihoamerickými indiány z povodí řek Amazonka a Orinoko jako šípový jed. Jednotlivé druhy kurare se nejprve označovaly podle nádob, do kterých se dávaly — kalebasové, tubo-kurare, hrncové. Dnes se kurare balí většinou do plechovek, proto se spíše používá rozlišení podle botanického původu - Loganiaceae-kurare a Menispermaceae-kurare. Loganiaceae-kurare obsahuje dimerní indolové alkaloidy, jako je např. toxiferin-C, kurariny, a monomerní strychninové či karbolinové alkaloidy. Nejvýznamnějším alkaloidem kurare je tubokurarin.

Indiáni využívali kurare odedávna při lovu zvěře. Vniknutí malého množství do krevního oběhu způsobí ochrnutí svalstva a oběť hyne zástavou dýchání. Jed se však nevstřebává trávicí soustavou. Kurare slouží k izolaci alkaloidů, zejména tubokurarinu. Kurare a tubokurarinu se používá zejména pro uvolnění svalstva v chirurgii a někdy též při tetanu.

Kurare ochrnuje zakončení motorických nervů. Je sice jedem křečovým, ale právě ochrnutí koncových nervů zabraňuje vypuknutí křečí. Kurarové alkaloidy vytěsňují acetylcholin, čímž zabraňují převodu nervového vzruchu na sval, což vyvolá uvolnění až ochrnutí kosterního svalstva. Při otravě nejprve dochází ke vzniku obrny svalů očních víček, takže postižený neudrží oči otevřeny. Pak vázne výslovnost některých slov a je ztíženo polykání. Poté ochrnují různé příčně pruhované svaly, nakonec dochází k zástavě dechu.