Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Kuglvajt

Z Multimediaexpo.cz

Celkový pohled na zbytky hradu
Zbytek zdiva

Kuglvajt (též Kuglveit, Kuklvejt či Kuklov, německy Kugelwait) je zřícenina hradu v okrese Český Krumlov. Nachází se na skále na vrcholku strmého granulitového kopce (740 m) nad Dobročkovským (Křemžským) potokem u osady Kuklov, 3 km západně od Brlohu.

Obsah

Název hradu

Název hradu je pravděpodobně odvozen z latinského slova cuculla (kukla, kapuce) podle kuželovitého, mnišskou kápi připomínajícího kopce a německého výrazu Weid (pastvina). Doslova se tedy jedná o kukelskou pastvinu. Jiný výklad uvádí význam lesní kuchyň či poustevna ze staroslovanského kukle (kuchyň) a keltského weid (les).

Historie

Za Václava IV. byl kuglvajtským purkrabím Václav ze Švamberka, který kvůli Kuglvajtu vyvolal spor hospodářského rázu mezi králem a pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Roku 1395 byl hrad při odboji panské jednoty proti Václavu IV. Jindřichem III. z Rožmberka dobyt a po své krátké, ani ne půlstoleté existenci, vyvrácen. Král roku 1405 zbořený hrad s okolními statky Rožmberkovi daroval s podmínkou, že nesmí dojít k jeho obnově. Jindřich z Rožmberka tuto podmínku respektoval a připojil nabytý majetek k hradu Dívčí kámen.

Současnost

Z hradu se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkop vylámaný ve skále. Patrný je rovněž val kolem dolního hradu.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kuglvajt