Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Jupiter ACE
Z Multimediaexpo.cz
Jupiter ACE je britský domácí počítač z 80. let 20. století, prodávaný společností Jupiter Cantab a pojmenovaný po prvním britském elektronickém počítači z roku 1946. Společnost Jupiter Cantab byla založena dvěma nadšenci (Richard Altwasser a Steve Vickers), kteří se také podíleli na designu slavného počítače Sinclair ZX Spectrum.
Jupiter ACE byl z velké části klonem ZX81 v bílé skřínce s černou klávesnicí (jako ZX Spectrum), ale nabízel i několik vylepšení.
Byl založen na oblíbeném procesoru Zilog Z80 (frekvence 3.25 MHz) a standardně vybaven 3 KB RAM (8 KB ROM). Pamět RAM bylo ale možné rozšířit až na 51 KB.[1]
Uživatelům byl sice dostupný jeden textový video režim, který zobrazoval monochromaticky znaky na matrici 24 řádků x 32 sloupců, ale dynamickým předefinováním některých "nepotřebných" znaků z celkem 128 (ve formě bitmap 8x8 pixelů) bylo možné zobrazit primitivní grafiku v rozlišení 48 x 64 pixelů. Grafický výstup se zobrazoval na jakýkoliv televizní přijímač, připojený přes běžný anténní vstup. Programy a data bylo možné ukládat nebo číst pomocí magnetofonu, což bylo tehdy zcela běžné. Podobně jako originální ZX Spectrum, měl počítač výrazně omezené zvukové možnosti díky jednoduchému pípači, jehož výstup šel přes malý zabudovaný reproduktor. I když hardware, a do určité míry software v ACE byl podobný ZX81, a zejména na ZX Spectrum, se používá diskrétní tranzistorové-logika tranzistoru než Ulas strojů Sinclair. Font znakové sady byl totožný s tím ve Spektru, ale displej byl bílý na černém podkladu, a byl generovaný hardwarem, na rozdíl od ZX81. Zatímco klávesnice je stejného typu použité v Spektrum, že chyběl jeden-klíčové slovo vstupu. Případu a reproduktory byly velmi podobné jako u Spectrum, ačkoli tam byl navíc rozhraní pro připojení barvy grafická karta, která nebyla nikdy vyrobeny.
Hlavní rozdíl od 'vzorového počítače', který byl ZX81, nicméně, bylo to, že Jupiter ACE designéři stroj určený pro programátory, aby se od počátku: stroj přišel s Forth jako standardní programovací jazyk. Dialekt Forth používané na ACE byla založena na Forth-79 spíše než-FIG Forth, i když poněkud odchýlil od ní: především, byly obrazovek nevyužívá a editor byl jako redaktor Sinclair spíše než původní editor Forth. Zajímavou inovací je, že nemá k ukládání textu programu Forth (stejně jako v jiných systémech apod.), ale sestavit kód po úpravě a uloženy ve Ready-to-run formátu. Když jste upravovali slovo, to by pak dekompilovat kód on--letět zpět do textu pro editaci. Tuto uloženou paměti a také čas na čtení a psaní programů z kazetu. ACE měla 8 KB ROM obsahující O / S, Forth jádra a předem slovník slov Forth. Některé z ROM byl napsán v kódu stroj Z80, ale někteří také kódovaných v Forth, což je velmi elegantní a self-referential operační systém.
Několik slov byla půjčil si od Sinclair BASIC. Ačkoli Forth dal velkou výhodu rychlosti nad vykládat BASIC, který byl použit na jiné stroje, použití takových úplně cizí jazyk společně s hubené zvuk a grafické funkce ve srovnání s nadcházející soutěži stále ACE přímo do mezeru na trhu. Tržby z prodeje stroje nebyly nikdy velké, jako na počátku roku 2000 je, přežívající stroje jsou poměrně neobvyklé, okouzlující poměrně vysoké ceny jako sběratelské předměty.
Reference
Externí odkazy
- The Jupiter Ace Resource Site (anglicky)
- Build your own Jupiter Ace (anglicky)
- Old-computers.com - Jupiter Ace (anglicky)
- The Jupiter ACE Emulator for MSDOS (anglicky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|