Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Jiřina Švorcová

Z Multimediaexpo.cz

Hrob Jiřiny Švorcové

Jiřina Švorcová (* 25. května 1928, Hradec Králové-Slezské Předměstí, † 8. srpna 2011, Praha) byla česká divadelní a filmová herečka a politička KSČ, po Sametové revoluci KSČM.

Hrála řadu postav poplatných svému komunistickému přesvědčení a iniciovala a řídila řadu politických aktivit v české kultuře.

Obsah

Kariéra

Absolvovala pražskou DAMU a stala se členkou Divadla na Vinohradech. Její politická činnost a prosazování politických témat v kultuře jí přinesly pověst fanatické komunistky. V 70. a 80. letech byla předsedkyní Svazu českých dramatických umělců, po potlačení pražského jara byla jednou z klíčových postav řídících normalizaci v české a československé kultuře. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Aktivně působila při přípravě a prezentaci tzv. Anticharty.

Za svou činnost byla odměněna postem v ÚV KSČ (1976), Řádem Vítězného února (1978) a titulem národní umělkyně (1984). Své postoje nezměnila ani po sametové revoluci, zůstala zapálenou komunistkou.[1] Pokračovala v angažování se ve prospěch komunistické myšlenky, působila na kampaních a akcích KSČM jakožto recitátorka komunistické poezie. V roce 1996 neúspěšně kandidovala za KSČM do Senátu na Litoměřicku.

Spor o TV portrét z cyklu „Po stopách hvězd“

Česká televize odmítla odvysílat pořad z cyklu „Po stopách hvězd“, který se věnoval Jiřině Švorcové. Tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha to odůvodnil tvrzením, že dokument údajně působí jako obhajoba komunistické angažovanosti herečky v době minulého režimu. „Po shlédnutí dílu o Jiřině Švorcové jsme museli bohužel konstatovat, že tento díl zcela vybočuje z žánru. Není to ani tak o kariéře Jiřiny Švorcové, ale o samoobhajobě některých z těch, kteří v díle hovoří.

O době komunistické angažovanosti se v dokumentu hovoří jako o době velkých ideálů“, uvedl Šticha.[2]

Reference

  1. http://www.certnakoze.cz/celebrity/jirina-svorcova-prozila-jsem-plodny-a-stastny-zivot-1855.html
  2. ČT kvůli obhajobě komunistické angažovanosti neodvysílá pořad o Švorcové

Externí odkazy