Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Jiří Borovička
Z Multimediaexpo.cz
RNDr. Jiří Borovička CSc (* 16. ledna 1964) je český astronom, pracující v Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky (AsÚ AV ČR) v Ondřejově. Zabývá se zejména výzkumem meziplanetární hmoty – především meteorů. Je nejbližším spolupracovníkem největšího českého a světového odborníka na meteority Pavla Spurného.
Obsah |
Vědecká činnost
Jiří Borovička vystudoval v roce 1987 astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Zde také v roce 1993 obhájil titul kandidáta věd pod vedením předního odborníka na meteory Zdeňka Ceplechy. Tématem jeho práce bylo spektrální záření meteorů. Tématem vědeckých prací Jiřího Borovičky je meteorická fyzika a astronomie, zejména obor spektroskopie meteorů. Zabývá se fyzikou průletu meteorů zemskou atmosférou, ale také strukturou a chemickým složením meteoroidů. Objevil nízko- a vysokoteplotní složky záření meteorů. Věnoval se také tzv. záření dlouhotrvajících stop meteorů – u něj objevil 3 fáze jeho vývoje, které mohou trvat až desítky minut. Zásadní měrou se podílel na analýze pádu meteoru Morávka v roce 2000. V minulosti se zabýval gama záblesky a ještě jako amatérský astronom proměnnými hvězdami (byl jedním z nejlepších vizuálních pozorovatelů proměnných hvězd).
Ocenění
V roce 1997 obdržel medaili Učené společnosti v kategorii mladých vědeckých pracovníků za objevné práce z oblasti záření meteoroidů.[1] V roce 2002 dostal Prémii Otto Wichterleho, kterou uděluje Akademická rada Akademie věd ČR.
Členství v institucích
Jiří Borovička je členem Mezinárodní astronomické unie. Zde působí od roku 2006 ve funkci sekretáře 22. komise Meteory a meziplanetární prach.[2] Dále je členem Evropské astronomické společnosti. Působí také v České astronomické společnosti, jejímž byl v letech 1998-2001 předsedou.[3] V letech 2000–2004 byl vedoucím oddělení meziplanetární hmoty AsÚ AV ČR. Ve funkčním období od roku 2004 je zástupcem ředitele AsÚ AV ČR, vedoucím pracoviště v Ondřejově a od roku 2007 i předsedou Rady Astronomického ústavu.[4]
Externí odkazy
- Osobní stránka na webu České astronomické společnosti
- Stručná osobní stránka na webu Astronomického ústavu (anglicky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.