Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Intermediární filamentum

Z Multimediaexpo.cz

Střední, neboli intermediální filamenta jsou součástí cytoskeletu. Jejich velikost je mezi mikrofilamenty a mikrotubuly, proto střední. Jsou složeny z několika rozdílných proteinů. Tato vlákna mají velkou pevnost v tahu a jsou to nejpevnější a nejodolnější ze všech tří typů vláken v cytoskeletu.

Intermediální filamenta především poskytují buňce mechanickou pevnost. Jsou to provazová vlákna o průměru 10 nm, která jsou soustředěna především kolem jádra, kde tvoří cytoplasmatickou síť. Odtud však dosahují až k periferii buňky, kde jsou často kotvena v plasmatické membráně v místě mezibuněčných spojů. Navíc se také nachází v jádře pod jadernou membránou (tvoří zde tzv. jadernou laminu) čímž jí podpírají a zesilují.

Vysoké pevnosti těchto vláken je mimo jiné dosaženo tím, že jsou tvořena mnoha stočenými dlouhými vlákny, jako lana. Tato lana se skládají z protáhlých proteinových molekul, které mají globulární části na obou koncích a tyčovitou α-šroubovicí mezi nimi. Dvě molekuly se vždy stočí kolem sebe, čímž vytvoří stabilní dimer. Z těchto dimerů se pak dále tvoří celé vlákno.

Cytoplasmatická intermediální filamenta se dělí do tří tříd:

  1. keratinová filamenta, která se nacházejí v epiteliálních buňkách, liší se podle různých typů epitelů, speciální jsou například ve vlasech. Tato vlákna jsou obvykle natažena napříč celou buňkou a nepřímo spojena s vlákny sousedních buněk v místech zvaných desmosomy
  2. vimentinová a vimentinu příbuzná filamenta, která jsou v buňkách pojivových tkání, ve svalových buňkách a neurogliových buňkách
  3. neurofilamenta, která jsou v nervových buňkách

Jaderná intermadiální filamenta jsou tvořena třídou proteinů zvaných laminy. Tato nejsou tak stabilní jako cytoplasmatická filamenta, protože se rozpadají při každém buněčném dělení.