Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Indická vlajka
Z Multimediaexpo.cz
Vlajku Indie tvoří tři vodorovné pásy šafranové, bílé a zelené barvy. V bílém páse je modré kolo - čakra (slunce s loučemi). Vlajka je podobná vlajce Nigeru.
Historické souvislosti
V 19. století založili Britové v Indii kolonii a spravovali ji až do roku 1947, kdy Indie získala nezávislost. Vlajka vznikla právě v průběhu zápasu o nezávislost, který vedl Mahátma Gándhí. Původní britská kolonie se rozdělila na dva nezávislé státy - převážně hinduistickou Indii a převážně muslimský Pakistán.
Interpretace
Šafránově žlutý pruh vlajky představuje hinduistickou víru, zelený pruh zastupuje muslimy a bílá na středním pruhu je barvou míru. Jiná interpretace říká, že šafránová je barvou odvahy a obětování, bílá je barvou míru a pravdy a zelená barvou víry a rytířskosti. Koleso ve středu je starobylým znakem brahmánismu. Nazývá se dharmačakra (Kolo zákona) a jedním z atribútů boha Višnu. Jeho dvacet čtyři vnitřních polí představuje počet hodin dne, nekončící chod života a modrá barva kola je barvou moře a oblohy.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |