Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Hyperjádro
Z Multimediaexpo.cz
Hyperjádro je atomové jádro, které obsahuje kromě nukleonů nejméně jeden hyperon, a má tedy nenulovou podivnost. Objevili jej Marian Danysz a Jerzy Pniewski roku 1952.
Nejsnadněji se studují hyperjádra obsahující Λ0, která žijí dostatečně dlouho, takže mají ostré energetické hladiny. Hyperjádro se označuje spodním levým indexem Λ (případně Σ0), například 8ΛBe.
Byla též připravena hyperjádra, obsahující hyperon Σ0,[pozn. 1] i hyperjádra s vícenásobnou podivností (např. 6ΛΛHe nebo 10ΛΛBe).[2] V současné době je známo více než 30 hyperjader. V r. 2010 bylo připraveno první antihyperjádro (3ΛH).[3]
Obsah |
Vznik
Hyperjádro může vzniknout změnou podivnosti jádra například při prostém zachycení hyperonu nebo při zachycení hyperonu či podivného mezonu a jeho interakci s jaderným nukleonem, případně rozpadem jiného hyperjádra.
Příklady zachycení kaonu:
- K− + 4He ⇒ 4ΛHe + π−
- K− + 9Be ⇒ 9Σ°Be + π−
Příklad vzniku z jiného hyperjádra:
- 10ΛΛBe ⇒ 8ΛBe + p + π−
Rozpad
Hyperjádra jsou nestabilní. Střední doba života leží pro většinu připravených hyperjader v intervalu mezi 10−11 s a 10−10 s. Rozpadají se slabou interakcí buďto mezonovým nebo bezmezonovým rozpadem.
Mezonový rozpad probíhá rozpadem hyperonu v jádře za vzniku π- (Λ ⇒ p+π-) nebo π0 (Λ ⇒ n+π0), který vyletuje z jádra. Uvolněná energie se pohybuje kolem 40 MeV.[4] U lehčích jader může dojít i k současnému uvolnění nukleonu nebo rozštěpení jádra (přičemž zbylé jádro má velkou vazebnou energii na nukleon).
Příklad mezonového rozpadu:
- 3ΛH ⇒ 3He + π-
- 8ΛBe ⇒ 2 4He + p + π-
Při bezmezonovém rozpadu dochází k interakci hyperonu s protonem (Λ+p ⇒ p+n) nebo neutronem (Λ+n ⇒ n+n). Bezmezonový rozpad se pozoruje zpravidla u těžkých jader. Energie uvolněná při bezmezonovém rozpadu je oproti mezonovým rozpadům zhruba o 140 MeV vyšší (tento rozdíl dobře odpovídá klidové energii pionu).[4]
Poznámky
- ↑ V r. 1980 na protonovém synchrotronu v CERNu se podařilo připravit hyperjádra 9Σ°Be záchytem kaonů K− v jádrech 9Be.[1] Objev byl velkým překvapením, protože se do té doby na základě zjednodušených modelů jádra předpokládalo, že jiná než Λ-hyperjádra nemohou existovat, neboť jiné hyperony by se v jádře ihned silnou interakcí s nukleony rozpadly na Λ.
Reference
- ↑ Bertini R. et al., Phys. Lett., 1980, svazek 90B, číslo 4, s. 375
- ↑ Recent Results and Directions in Hypernuclear and Kaon Physics
- ↑ From two-trillion-degree heat, researchers create new matter -- and new questions
- ↑ 4,0 4,1 MUCHIN, Konstantin Nikiforovič. Eksperimentalnaja jadernaja fizika. Svazek 2.. Moskva : Energoatomizdat, 1983. Kapitola 38, s. 279-287. (rusky)
Externí odkazy
- Nejlehčí objevená hyperjádra v nuklidovém N-Z diagramu (anglicky)
- OSEL.cz – Další velmi exotický obyvatel antihmotné ZOO (česky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |