Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Hlinsko

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Konkrétní problémy: otevírací doby, neency informace.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png



Město Hlinsko leží v povodí řeky Chrudimky. Nachází se na úpatí hor Českomoravské vrchoviny, na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárských vrchů a Železných hor. Hlinsko je v regionu přirozeným spádovým centrem jižní části okresu Chrudim v oblasti společenského života, školství, průmyslu, obchodu a služeb i veřejné správy. Dlouhodobým vývojem se město stalo průmyslovým centrem, kde dominují výroby elektrospotřebičů, tradičního kožešnictví a textilu, mlékárenství, pivovarnictví a strojírenství. Ve znaku města je polovina koně v kroku s modrou uzdou v červeném poli. Působily zde některé významné osobnosti, např. K.V. Rais (jako profesor na gymnáziu), královéhradecký biskup Jan Vokál, sochař Karel Lidický, nebo národopisec Karel Adámek. Významnou rodačkou byla i herečka Valerie Kaplanová. Město je baštou malířů Vysočiny - v okolí působil František Kaván, Antonín Slavíček či Slávek Vařejčka. Ve městě se nachází železniční stanice se zastávkou rychlíků, poliklinika, 3 supermarkety, 5 škol, krytý zimní stadion, krytý plavecký bazén či sjezdovka. Turisticky významnou je památková rezervace lidové architektury Betlém.

Obsah

Historie

V 11. století vznikla na cestě z Čech na Moravu hrnčířská osada. Odtud pochází i název dnešního města, který je odvozen ze slova „hlína“. První historická zmínka o Hlinsku se datuje do první poloviny 14. století. Od této doby patřilo Hlinsko pod panství Rychmburk, které patřilo Tasovi z Rychmburku, později Vartenberkům a dále např. Arnoštovi Flaškovi z Pardubic. V témže století získalo město rychtářský úřad. V polovině 16. století zřizuje král Ferdinand I. v Hlinsku celnici, ale v pozdějších letech o ní nejsou už žádné zmínky. Hlinskem procházela stará kupecká cesta, která byla zakreslena v Klaudiánově mapě z roku 1518. V roce 1718 kupuje rychmburské panství rod Kinských. V letech 177O až 1771 zuřil v Hlinsku a okolí hlad a mor. V roce 1834 se Hlinsko stalo městem nezávislým na vrchnosti. Roku 1850 byl v Hlinsku zřízen okres. S rozvojem průmyslu a řemesel souvisí stavba železnice. V roce 1871 byla stavba dokončena a zahájil se provoz na trase mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem. Během první světové války zde byl zřízen vojenský lazaret. Občanům, kteří padli za této války byl postaven pomník v roce 1925. Druhá světová válka proběhla podobně a po jejím konci se začalo město hospodářsky rozvíjet. V Hlinsku a jeho okolí je mnoho zachovalých lidových staveb již od poloviny 18. století, v části Hlinska je to Betlém, v okolí je to skanzen lidové architektury na Veselém Kopci, Dřevíkově, Svobodných Hamrech a Možděnici. Asi 10 kilometrů od Hlinska leží osada Ležáky, která byla vypálena nacisty během druhé světové války. V novodobé historii je Hlinsko okresním městem v letech 1949 - 1960, ve městě se nacházel okresní soud, archiv, vojenská správa. Území okresu se téměř shodovalo s dnešní oblastí Hlinecka, zahrnovalo navíc obce od Horního Bradla až po Milovy a dále Skutečsko. Po roce 1960 město o výsadu okresu přichází a je proti vůli jeho představitelů začleněno do okresu chrudimského. Správním centrem se město stalo opět 1.1.2003 po reformě veřejné správy, kdy byl, ač o něco menší, hlinecký "malý okres" obnoven ve formě obvodu obce III. stupně (obce s rozšířenou působností). Vzhledem k poloze města na hranici kraje a iracionálnímu rozhodnutí starosty města Skutče však současný správní obvod ne zcela odpovídá přirozené spádovosti oblasti (nezahrnuje okolí Ždírce nad Doubravou, jež spádově tíhne k Pardubickému kraji, a nedalekou Skuteč a okolí).

Části města

Kultura a společenský život

Betlém

Hlinecký Betlém
Hlinecký Betlém

Soubor staveb leží na pravém břehu řeky Chrudimky. Dříve to byla městská čtvrť tvořená roubenými chalupami, ve kterých bydleli zejména hrnčíři a tkalci. Stavebním materiálem bylo hlavně dřevo, zdila se pouze část kolem topení. Domky byly přízemní, se sedlovou střechou. Původní střešní krytina byl šindel-ze smrkového dřeva, později se střecha pokrývala lepenkou. Uvnitř byla většinou jedna velká místnost-světnice, síň s černou kuchyní a komora. Někdy byl i součástí stavení chlívek nebo stodůlka. Domky byly ozdobeny nápisy na záklopových prknech, barvy okenních rámů a dveří byly většinou velmi nápadné, zářivé. V polovině 19. století bylo odkryto roubení a spáry mezi nimi se vymazávaly a bílily. Ke konci století se stěny natíraly vápenným nátěrem rozličných barev – bílou, modrou nebo růžovou. Také začaly přibývat zděné domky. Roku 1995 byl Betlém vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Mnoho domků bylo zrenovováno. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak lidé žili, jaké měli zvyky. Konají se zde i pravidelné výstavy – sezónní i celoroční. Otevírací doba:

  • leden až březen: od úterý do pátku - od 9:00 do 16:00, v sobotu - od 9:00 do 11:00
  • duben až prosinec: denně mimo pondělí – od 9:00 do 16:00, polední přestávka od 12:00 do 13:00

Vstupné: 10,- zvýhodněné vstupné a 20,- běžné vstupné

Muzeum a galerie

V muzeu jsou expozice z historie Hlinecka. Návštěvníci zde mohou najít pamětní síň rodiny Adámků, dozví se o historii školství, řemesel… Uvidí ukázky dobových kostýmů, módních doplňků. V galerii je stálá expozice plastik Karla Lidického, kterou doplňuje výstava obrazů. Vystavují se zde malíři, kteří se v okolí narodili, nebo na Vysočině tvořili svá díla. Výstava se jmenuje „Výtvarné Hlinecko“ a některé vystavované obrazy jsou zapůjčené z Národní galerie. Návštěvní doba: Expozice:

  • leden–červen, září-prosinec úterý-pátek 9-12,13-16 hod.
  • červenec-srpen úterý-pátek 9-12,13-17 hod.

Odborné úseky a muzejní knihovna:

  • úterý-pátek 8-11,14-17hod

Délka prohlídky:

  • muzeum - 45 min., s promítáním videofilmů se doba příslušně prodlouží
  • K. Lidický – 30 min.

Vstupné:

  • muzeum: 10,- dospělí, 5,- děti do 15 let, studenti, vojsko, invalidé
  • Lidický : jednotné vstupné 5,-
  • výstavy : stanoveno individuálně pro každou výstavu

Vstup zdarma: 18 .5: - Mezinárodní den muzeí

Další památky

Společenský život

Pro kulturní vyžití je tu také panoramatické kino, které promítá filmy pět dní v týdnu. Pro milovníky knih je tu hlinecká knihovna, která má dvě oddělení: dětské a oddělení pro dospělé. Zda požadovaná kniha již není zapůjčená někým jiným si zákazníci mohou ověřit přes internet pomocí on-line katalogu.

Otevírací doba
Dětské oddělení Oddělení dospělých
Po 13-17 8-12 a 13-17
Út 9-12 a 13-14:30 8-12
St zavřeno zavřeno
Čt 13-17 8-12 a 13-17
13-17 8-12 a 13-17
So zavřeno 8-11

Městský kulturní klub Hlinečan nabízí obyvatelům města a regionu širokou škálu divadelních představení, koncertů, přednášek a společenských akcí. Pořádají se v Komorním divadle, nebo v místní Sokolovně. Každoročně se v Hlinsku pořádají Adámkovy folklorní slavnosti, kterých se účastní soubory nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Hlinsko reprezentují soubory Vysočan a Vysočánek. Město vydává Hlinecké noviny, které vycházejí každý měsíc. Výtisky si lze prohlédnout na internetových stránkách města.

Průmysl

Mezi největší firmy v Hlinsku patří:

Pivovar Rychtář

Historie Pivovar byl založen roku 1913 pod názvem „Společenský pivovar.“ Vařila se piva výčepní, dále 12% světlý ležák a 12% tmavé pivo „Hlinecký granát“. V roce 1981 byla stočena první láhev 12% světlého ležáku „RYCHTÁŘ.“ Od roku 1996, vlastní pivovar česká společnost IMEX Premium spol. s.r.o, dříve podnik spadal pod Pivovary Hradec Králové. Na podzim roku 2008 byl pivovar začleněn do ryze české pivovarnické skupiny K BREWERY. Roční výstav činí cca 80 000 hl. Výroba

  • Výčepní pivo Rychtář Klasik „10“
  • Výčepní světlé pivo Rychtář Standard „11“
  • Světlý ležák Rychtář Premium „12“
  • Tmavý ležák Rychtář Malvaz „12“
  • Polotmavý ležák Rychtář Hejtman „12“
  • Speciální světlé pivo Rychtář Special „15“
  • Kvasnicový světlý ležák Rychtář Natur „12“

ETA a.s.

Historie Společnost byla založena v roce 1943 pod jménem ESA Janem Prošvicem. Tehdy firma vyráběla pouze elektrické žehličky. Po znárodnění byla firma začleněna do koncernu Elektro-Praga. Výroba se rozšířila o vysavače, které se staly hlavní součástí výroby. V roce 1996 se změnil název na ETA a.s. V roce 2001 se hlavním vlastníkem stala firma Plastkov spol. s.r.o. a výroba se rozšířila o doplňky pro automobilový průmysl, výlisky z plastických hmot. V roce 2005 byly vytvořeny dvě divize: Elektrospotřebiče a Plastkov-výroba komponentů. Skupinu ETA tvoří kromě společnosti ETA a.s. ještě tři dceřiné společnosti: Plastkov CZ a.s., ETA-Slovakia spol. a.s. a ETAFILTER spol. a.s. Výrobky

  • Pro kuchyň: kávovary, fritézy, grily, kuchyňské roboty, pekárny chleba, mixéry, vařiče…
  • Na úklid: vysavače
  • Pro péči o tělo: žehličky na vlasy, vysoušeče vlasů, holicí strojky, kulmy, masážní strojky, zubní kartáčky…
  • Do bytu: ohřívače, infrazářiče, ventilátory, zvlhčovače vzduchu…

Mlékárna Hlinsko s.r.o.

V roce 1939 začali zástupci firmy Nestlé stavět v Hlinsku mlékárnu a o čtyři roky později byla uvedena do provozu. Mezi první produkty výroby patřilo sušené mléko, sušené podmáslí a zahuštěné mléko. V roce 1949 se stal vlastníkem firmy stát a v roce 1993 byla továrna zakoupena soukromou společností Mlékárna Hlinsko s.r.o. O rok později se výroba rozšířila o trvanlivá mléka. Výrobky jsou na trh uváděny po tradiční značkou Tatra, a to od roku 1958. Firma je držitelem několika certifikátů: ISO 9001 a IFS. V roce 2004 získala společnost ocenění české národní značky Klasa pro šest svých výrobků. Mezi další výrobky patří např.: Kravík, zahuštěna smetana, Caffe Latte, Lascato, Espresso, Pikao, Jesenka…

Technolen technický textil, a.s.

Výroba a prodej lněných, bavlněných, systetických a filtračních tkanin, PVC plachtovin, požárních a průmyslových hadic, hnacích řemenů a fólií.

Školství

Děti z Hlinska a okolí mohou navštěvovat tři mateřské školky. Dále mohou studovat na jedné ze tří základních škol (ZŠ Ležáků, ZŠ Smetanova, ZŠ Resslova). Je zde i Zvláštní škola pro děti s vadami v psaní, čtení nebo počítání. V páté třídě se děti mohou hlásit ke studiu na vyhlášeném hlineckém Gymnáziu Karla Václava Raise, které kromě osmiletého studia nabízí i studium čtyřleté. Úspěšnost hlineckých absolventů u přijímacích zkoušek na vysoké školy dosahuje bez mála 100 %. Školu tak navštěvují nejen studenti z Hlinecka, Skutečska, Svratecka a Ždírecka, výjimkou nejsou ani studenti z Chrudim, Chotěboře či Chrast u Chrudimi. Rodiče mohou své děti přihlásit do Základní umělecké školy, která poskytuje vzdělání ve většině uměleckých oborů.

Sport

Okolní krajina je velmi členitá, nabízí mnoho cílů pro pěší turistiku. Množství cyklistických tras je rájem pro cyklisty, kteří mohou jezdit nejen po cyklostezkách, ale nabízí se tu množství lesních cest křižujících nádhernou krajinu. V zimních měsících je hlinecké okolí ideální pro lyžařské a běžecký disciplíny, bruslení a rekreační sáňkování. K dispozici je tu také několik klubů, které se specializují na daný sport a jako jejich členové se tak můžete dostat třeba na mistrovství ČR nebo i světa. V zimě se využívá zimní stadion, který slouží hlineckému klubu hokejistů i veřejnosti. Oblíbené je večerní bruslení. V zimních měsících je velice oblíbená sjezdovka v části města Kouty, prodloužená v roce 2006 unikátním přemostěním silnice I. třídy na celkovou délku 500 metrů. K dispozici je umělé zasněžování a tři vleky, skirestaurant, půjčovna lyží, lyžařská škola apod. Pro milovníky vody je tu krytý plavecký bazén se saunou. V budově bazénu je i fitness centrum, solárium a pánské kadeřnictví. Návštěvníci mohou využít hodiny aqua aerobiku. Je zde množství sportovních klubů a kroužků, kteří se zabývají hokejem, fotbalem, volejbalem, nár. házenou, nohejbalem, stolním tenisem, tenistenisem, karatem, hrou v šachy, aerobikem nebo tancem.

Partnerská města

Externí odkazy

Literatura

  • ADÁMEK, Karel Václav. Chlum, Košinov a Vortová u Hlinska. Památky archeologické a místopisné 1904 - 1905, s. 147 – 156.
  • CHYTIL, Karel. Soupis památek historických a uměleckých XI - Chrudimsko. Praha: 1900.


Blatno | Čertovina | Hlinsko | Chlum | Kouty | Srní


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hlinsko
  Města, městyse a obce okresu Chrudim  

Běstvina • Biskupice • Bítovany • Bojanov • Bor u Skutče • Bořice • Bousov • Bylany • Ctětín • Čankovice • České Lhotice • Dědová • Dolní Bezděkov • Dřenice • Dvakačovice • Hamry • Heřmanův Městec • Hlinsko • Hluboká • Hodonín • Holetín • Honbice • Horka • Horní Bradlo • Hošťalovice • Hrochův Týnec • Hroubovice • Chrast • Chroustovice • Chrudim • Jeníkov • Jenišovice • Kameničky • Kladno • Klešice • Kněžice • Kočí • Kostelec u Heřmanova Městce • Krásné • Krouna • Křižanovice • Lány • Leštinka • Libkov • Liboměřice • Licibořice • Lipovec • Lozice • Lukavice • Luže • Míčov-Sušice • Miřetice • Mladoňovice • Morašice • Mrákotín • Nabočany • Načešice • Nasavrky • Orel • Ostrov • Otradov • Perálec • Podhořany u Ronova • Pokřikov • Prachovice • Proseč • Prosetín • Předhradí • Přestavlky • Rabštejnská Lhota • Raná • Ronov nad Doubravou • Rosice • Rozhovice • Řestoky • Seč • Skuteč • Slatiňany • Smrček • Sobětuchy • Stolany • Střemošice • Studnice • Svídnice • Svratouch • Tisovec • Trhová Kamenice • Trojovice • Třemošnice • Třibřichy • Tuněchody • Úherčice • Úhřetice • Vápenný Podol • Včelákov • Vejvanovice • Vítanov • Vojtěchov • Vortová • Vrbatův Kostelec • Všeradov • Vysočina • Vyžice • Zaječice • Zájezdec • Zderaz • Žlebské Chvalovice • Žumberk