Hedy Kieslerová
Z Multimediaexpo.cz
Hedy Kieslerová (* 9. listopadu 1913, Vídeň, Rakousko-Uhersko – 19. ledna 2000, Altamonte Springs, Florida, USA), celým jménem Hedwig Eva Maria Kiesler. Rakousko-americká herečka, která byla považována za jednu z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna.
V zahraničí vystupovala pod jménem Hedy Lamarr.
Hedy se proslavila především filmem Extase z roku 1932 (režie Gustav Machatý). V tomto experimentálním filmu hrála několik minut nahá, což byl první případ ženské nahoty ve filmu. To byl pro tehdejší společnost takový šok, že film odsoudil mj. papež Pius XII. a Adolf Hitler ho dokonce zakázal. Ve většině kopií (amerických i evropských) byly scény s nahou herečkou vystřiženy.
Zajímavost
V letech 1923 - 1925 Antheil pro film "Ballet Mécanique" složil hudbu pro 16 mechanických klavírů (pianol), které měly hrát synchronně. Ve spolupráci s Hedy Lammarovou tento princip oprášil a spolu dospěli k představě radiotechnické přenosové cesty, u níž by se synchronně, pomocí děrné pásky, přelaďoval jak vysílač, tak přijímač. Postup, kdy při přenosu informací se vysílač a přijímač synchronně přelaďují na další a další frekvence a který je znám pod zkratkou FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum), tedy zvláštní druh modulace odolné proti odposlechu, si Antheil a Lammarová nechali patentovat v roce 1942, přičemž svůj vynález dali bezplatně k dispozici americkému námořnictvu. Podle jejich představ se měl používat k navádění řiditelných torpéd.
US Navy ale během války vynález obou umělců nevyužila a teprve v roce 1959, když vypršela patentová práva, se myšlenky ujala americká elektrotechnická firma Sylvania Electronic Systems Division a v přísném utajení, neboť se jednalo o vojenský projekt, vyvinula sdělovací systém s přeladitelnou nosnou frekvencí. Pochopitelně již nebyl řízen děrnou páskou, ale využíval tranzistorové digitální obvody. Poprvé byl "bojově" nasazen za kubánské krize v roce 1962 a uvolněn pro civilní použití až v polovině 80. let. Právě včas, aby se mohl podílet na vzniku družicových komunikačních sítí. Dnes se systémy FHSS široce používají a tvoří nedílnou součást IT. Tento přenos nalezneme jak v navigačním systému GPS, tak u satelitní televize a v sítích mobilních telefonů.
George Antheil zemřel v roce 1959, Hedy Lammarová roku 2000. Za svůj vynález nikdy nedostali ani cent. Nicméně hollywoodská filmová hvězda se alespoň dočkala morální satisfakce. V roce 1997 bylo Hedy Lammarové, snad jako jediná herečce v historii, uděleno v USA čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky (stála při zrodu mobilního telefonu).
V roce 1998 použila softwarová společnost Corel na obal a propagaci svého grafického programu Corel DRAW 8 překreslenou fotografii Hedy Lamarr, ale bez svolení. Z následného soudního sporu si Hedy odnesla 200 000 dolarů.
Citáty
„Kterákoli dívka může vypadat překrásně. Stačí, když bude klidně stát a tvářit se přihlouple.“ – Hedy Kieslerová
„Uspět v byznysu,vědě a politice je pro ženu lehčí v Americe než v Evropě.“ - Hedy Kieslerová
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |