Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Gregoriánský chorál

Z Multimediaexpo.cz

Introit skladby Gaudeamus omnes

Gregoriánský chorál je jednohlasý latinský zpěv Římskokatolické církve bez doprovodu nástrojů, nazvaný podle papeže Řehoře Velikého (kolem 540-604). Jedná se o nejstarší formu, jež se až dodnes uchovala beze změn.

Obsah

Výskyt

Gregorianský chorál se objevuje ve dvou základních formách: žalmy, u nichž je na prvním místě kladen důraz na vyjádření textu a každé slabice odpovídá jedna nota (syllabický systém). U zpěvů aleluja (Alleluja-Jubilus) připadá na jednu slabiku více tonů, takže je melodie mnohem rozšířenější (mellismatický systém). Žalmy se v gregoriánském chorálu skládají jen z jedné sloky. Mešní zpěvy jsou propracované skladby. Chorál zpívají sólisté nebo chór nebo střídavě obě skupiny. Pojmenován podle papeže Řehoře (odtud Gregory-Gregorian), který nechal sesbírat zpěvy a setřídit je. Jeho přínos však tkví především v oblasti liturgie.

Renesance

V renesanční hudbě se vžil systém kombinování mše s gregoriánským chorálem, např. mezi 5 částí mše se vkládaly části melismatického zpěvu (aleluja atp.), viz Missa Pange Lingua (Josquin Despres 1450–1521, skladatel vrcholné renesance.)

Související články

Externí odkazy