Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
GIMP
Z Multimediaexpo.cz
GIMP neboli GNU Image Manipulation Program („GNU program pro úpravy grafiky“) je svobodná multiplatformní aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesty, písma atd.). GIMP je dnes oficiální součástí projektu GNU. GIMP je dostupný zdarma pod licencí GPL.
Obsah |
Vlastnosti
GIMP podporuje celou řadu funkcí pro práci s grafikou, mimo jiné:
- široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další)
- práce s kanály, vrstvami a cestami
- grafické filtry
- dodatečné zásuvné moduly a skripty v dialektu jazyka Scheme
- práce s grafikou v prostoru RGB(a), stupních šedi nebo indexované paletě, s maximálně 8 bity na kanál
- plná podpora většiny významných standardních rastrových formátů: PNG, JPG, GIF, TGA, TIFF, BMP aj.
- plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD)
- import vektorových obrázků ve formátu SVG
Gimp používá samostatná okna pro své jednotlivé dialogy a otevřené obrázky. Okna je možné seskupovat do tzv. doků. Tento způsob zacházení s okny je některými uživateli kritizován, jinými naopak vychvalován. Potíže mají zejména uživatelé operačního systému Windows, kde obvykle není možné aplikaci vyčlenit samostatnou pracovní plochu. Řešením sjednocujícím samostatná okna může být modifikace GIMPshop.
Mezi nevýhody GIMPu patří chybějící podpora barevných hloubek vyšších než 8 bitů na kanál (pozn.: od verze 2.6 byla tato nevýhoda odstraněna díky knihovně GEGL), neschopnost práce v barevném prostoru CMYK a absence některých pokročilých funkcí pro práci s vrstvami (efekty). Mezi velké výhody naopak velká konfigurovatelnost a skriptovatelnost a podpora velkého počtu lidských jazyků, včetně češtiny a slovenštiny.
Historie
Práci na editoru GIMP zahájili v roce 1995 studenti Kalifornské univerzity v Berkeley Spencer Kimball a Peter Mattis. Editor pro své grafické rozhraní původně používal proprietární knihovnu Motif. Aby se Gimp stal nezávislým na proprietární knihovně a bylo ho možné bez problémů šířit, byla speciálně pro GIMP vyvinuta nová svobodná knihovna GTK (GIMP Toolkit). Ta se mezi programátory stala velmi populární a na jejím základě vznikla celá řada dalších aplikací, mimo jiné grafické pracovní prostředí GNOME. Nyní je vyvíjený a udržovaný skupinou dobrovolníků.
Související články
- GTK+
- Scheme – GIMP obsahuje vestavěný interpreter tohoto programovacího jazyka pro psaní maker
Externí odkazy
- česky
- anglicky
- GIMP Web site (anglicky)
- GIMP Tutorials Archive (anglicky)
- Gimp and OpenOffice Draw (anglicky)
- Freshmeat project page (anglicky)
- Grokking the GIMP, a free HTML book about GIMP (anglicky)
- Gimpology, a site with GIMP tutorials and resources (anglicky)
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |