Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Etatismus

Z Multimediaexpo.cz

Etatismus (z franc. l´état, stát) je názor či postoj, který zdůrazňuje roli státu při řešení společenských a hospodářských problémů, případně chce rozšířit jeho působnost a pravomoci. Pojem vznikl kolem roku 1880 ve Francii a užívá se kriticky a polemicky, kdežto zastánci těchto tendencí jej obvykle odmítají. V ekonomii má podobný význam dirigismus (z franc. diriger, řídit).

Obsah

Významy

V politické teorii znamená etatismus například názor, že nositelem suverenity není lid nýbrž stát a jeho představitelé, takže úkolem občanů i různých sdružení je především posilovat moc a prestiž státu. Extrémním příkladem mohou být fašistické a komunistické státy.[1] Stát se pak často chápe jako hierarchicky uspořádaný celek či organismus, který vyžaduje jednotu a semknutost lidu.

V ekonomické teorii znamená tendence posilovat řídící roli státu v hospodářství, ať už centrálním plánováním nebo prostřednictvím státních podniků. Užívá se pro systémy státního kapitalismu a silného dirigismu.[2]

Pro a proti

Kritika „etatismu“ vychází z pozic jednak liberálních, jednak anarchistických (M. Bakunin) a vyvolalo ji prudké rozšiřování rolí státu v posledních stoletích. Etatismus, který vyvrcholil v totalitních režimech, může skutečně znamenat ohrožení občanských svobod, na druhé straně kritikové často přehlížejí, jak ve složitých moderních společností přibývá potřeb, které patrně nelze svěřit jen působení konkurence a tržních mechanismů. Jde například o sociální a zdravotní péči, o veřejné vzdělávání, o ochranu před epidemiemi, ale také o rostoucí význam veřejných komunikací, dopravy, péče o životní prostředí a mnoho dalších.

Reference

  1. Political Science Dictionary. Ed. J. C. Plano. Dryden Press, 1973, heslo Statism
  2. Routledge Encyclopedia of International Political Economy. Taylor & Francis, 2001. Heslo "statism", str. 1475

Související články

Externí odkazy