Ve středu 26. března 2025 se podařilo týmu Multimediaexpo.cz
dokončit zcela nový balíček 1 000 000 fotografií na plných 100 procent !
Nedostižná hranice 4 000 000 fotografií se února 2026 už nedožije...
FFresh emotion happy.png

Divergence

Z Multimediaexpo.cz

Vektorové pole na obrázku má kladnou divergenci, protože tok ven převažuje a tato vlastnost zůstane i po limitním stažení kruhu do bodu.
Tento článek je o operátoru v matematice. Další významy jsou uvedeny na stránce: Divergence (rozcestník).

Ve vektorovém počtu je divergence diferenciální operátor udávající zřídlovost vektorového pole. Udává, zda tok vyjádřený vektorovým polem v daném místě sílí či slábne a jak intenzivně.

Je-li třeba zkoumaným polem tok tepla, potom v případě stacionárního vedení tepla kladná divergence v daném bodě znamená, že v daném bodě vzniká teplo, záporná naopak, že v daném místě teplo zaniká.

V praktických aplikacích divergence figuruje v rovnici kontiniuty a používá se tak k modelování vedení tepla, difuze, proudění podzemní vody a obecně k matematickému modelování transportních dějů..

Ve vektorové analýze divergenci využívá Gaussova věta, která převádí výpočet toku vektorového pole uzavřenou plochou na výpočet integrálu divergence daného vektorového pole přes objem plochou uzavřený.

Obsah

[skrýt]

Definice

Jsou-li x, y, z kartézské souřadnice v 3-rozměrném Eukleidovském prostoru, a ex, ey, ez je odpovídající báze jednotkových vektorů, a

F=Fxex+Fyey+Fzez

je spojitě diferencovatelné vektorové pole, potom jeho divergenci označujeme divF nebo F a definujeme jako skalární veličinu

divF=F=Fxx+Fyy+Fzz.

Přestože je divergence definována v kartézských souřadnicích, jde o invariantní veličinu, která nabývá stejných hodnot ve všech souřadných soustavách.

V n-rozměrném prostoru lze operátor divergence vyjádřit prostřednictvím skalárního součinu operátoru nabla a vektoru v, tzn.

divv=v=k=1nvkxk=v1x1+v2x2++vnxn.

S využitím Einsteinova sumačního pravidla můžeme psát zkráceně

divv=v=vixi.

Derivací tenzoru T n-tého řádu dostaneme tenzor řádu n+1 se složkami Tijrsxt. Kontrakcí indexu t proti indexu s získáme divergenci tenzoru T, což je tenzor řádu n1.

Dijr=Tijrsxs

Divergence tedy snižuje řád tenzoru o jedničku, např. divergencí vektoru získáme skalár.

Vlastnosti

Označíme-li F, G vektorová pole, f skalární pole, a, b reálná čísla, potom operátor divergence splňuje následující identity: Je lineární vůči reálným číslům

(aF+bG)=aF+bG,

aplikována na součin funkce a vektorového pole splňuje identitu

(fF)=fF+fF=gradfF+fdivF.

Pro divergenci vektorového součinu platí

(F×G)=(×F)GF(×G)=(rotF)GF(rotG),

kde ×F je rotace F.

Divergence rotace je rovna nule:

(×F)=divrotF=0.

Vyjádření v různých soustavách souřadnic

Následující vztahy udávají vyjádření divergence v nejrůznějších souřadných soustavách v trojrozměrném prostoru. Je-li F vektorové pole v daných souřadnicích, pak platí

Ve válcových souřadnicích má operátor divergence tvar

F=1r(rFr)r+1rFφφ+Fzz.

Ve sférických souřadnicích má operátor divergence tvar

F=1r2(r2Fr)r+1rsinθθ(Fθsinθ)+1rsinθFφφ.

V obecných ortogonálních souřadnicích má divergence s využitím Laméových koeficientů h1,h2,h3 tvar

F=1h1h2h3((h2h3F1)q1+(h1h3F2)q2+(h1h2F3)q3).

Ve zcela obecných souřadnicích (viz také Souřadnicový zápis vektorů) pro složky vektoru divergence platí

m(Fkmxk)=Fk;k=Fk,k+ΓiijFj.

Úmluva: Zatímco v předchozím textu jsme za bázi brali ortonormální bázi v daných souřadnicích, ve vzorci v obecných souřadnicích používáme bázi vektorů nebo diferenciálních forem a explicitně vypisujeme jakou. Stejně tak v předchozím textu nerozlišujeme polohu indexů a všechny indexy (ortonormální báze i souřadnic) píšeme dole, zatímco v obecných souřadnicích polohu indexů důsledně rozlišujeme.

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Divergence