Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Dialog
Z Multimediaexpo.cz
Dialog (řecky dialogos, od slovesa dialegomai, rozvažovat, rozmlouvat) je rozhovor dvou a více osob. Dialog může znamenat také „rozhovor“ fiktivní, psaný a tedy literární formu, např. v románu nebo v divadle. Protikladem dialogu je monolog (z řec. monos, jeden).
Obsah |
Dialog ve filosofii
Filosofický význam dialogu plyne z pochopení a uznání, že člověk se může mýlit nebo zastávat jednostranné stanovisko a že mu tedy může pomoci setkání s názorem druhého a druhých. Setkávání a střetání názorů může vést k lepšímu, pravdě bližšímu názoru než měli účastníci před setkáním. Tento důležitý náhled se někdy dokládá i jiným, doslovnějším výkladem řeckého slova dialogos, jež lze vyložit také jako dia-logos čili „skrze řeč“ nebo „prostřednictvím řeči“. Aby však rozhovor mohl vést k lepšímu nebo hlubšímu poznání, musí jeho účastníci splňovat jisté podmínky:
- musí mít vlastní názor, který jsou schopni zdůvodnit;
- musí být schopni tento názor jasně a srozumitelně vyslovit;
- musí být ochotni poslouchat i názory a argumenty druhých a
- případně se jimi i nechat přesvědčit.
Zejména tato poslední podmínka je náročná a vyžaduje od všech účastníků odvahu nechat si vlastní názor zpochybnit. Proto se někdy jako dialog označuje jen takový rozhovor, při němž jsou tyto podmínky splněny. Naopak třeba “mlžení“, snaha ovlivnit partnery jinými prostředky, překřikování nebo skákání do řeči tyto podmínky porušují a rozhovor pak nemůže nic přinést.
Historie
Dialog jako střídavá řeč několika postav je charakteristická forma divadelních her už od antické tragédie. Zakladatelem západní tradice filosofického dialogu je nepochybně Sókratés, jak jej známe z Platónových dialogů. V Sedmém listu Platón dokonce říká, že o filosofii nikdy nenapíše jiný spis, protože to není možné. V některých Platónových dialozích Sókratés hovoří s lidmi, kteří jsou přesvědčeni, že nějaké věci dobře rozumějí, a v rozhovoru jim ukáže, že se mýlí (např. Ión, Euthydémos). V jiných naopak hlavní postava (Sókratés) vykládá své názory a jeho společníci k nim spíše jen přizvukují (např. Zákony). Nicméně i zde účastníci "prostřednictvím řeči" dospívají k lepšímu poznání věci. Formu dialogu pak používal také Cicero, svatý Augustin, Mikuláš Kusánský, Galileo Galilei, George Berkeley a mnoho dalších.
Dialog v moderní filosofii
V novém, speciálnějším významu se k dialogu obrátil Martin Buber, který v něm viděl vyjádření vztahu. Smyslem dialogu zde není jen intelektuální prospěch, nýbrž především zásadní uznání druhého jako člověka a partnera. Buberův názor ještě radikálněji rozvinul Emmanuel Lévinas, pro něhož je řeč, „ochota a schopnost k rozhovoru“ podmínkou míru. Lévinas dokonce soudí, že v „setkání s tváří druhého“ uznávám, že druhý „vždy přesahuje moji představu o něm“; tomu je ovšem třeba rozumět tak, že stejně „druhého“ vidí oba.[1] Poněkud jiné pojetí rozhovoru jako svobodného vyjednávání a hledání kompromisů, zejména ve veřejných záležitostech, představuje diskurzivní etika K. O. Apela a J. Habermase.
Dialog jako metafora
Dialog ve smyslu setkání partnerů, kteří se navzájem respektují a uznávají, hraje v moderní společnosti stále větší roli. Hovoří se o dialogu mezi národy a kulturami, mezi náboženstvími nebo mezi náboženstvím a vědou. Důraz je na tom, že se nejedná o setkání polemická, nýbrž o vyjasňování stanovisek s účelem lepšího vzájemného pochopení atd. Na rozdíl od pouhé tolerance, která může znamenat lhostejnost, je dialog i zde výrazem zájmu o druhého a o jeho názory či postoje. Pokud se výchova přirovnává k dialogu, je důraz na obousměrné komunikaci a vzájemném uznání.
Literatura
- M. M. Bachtin, Román jako dialog. Praha 1980
- B. Borecký (vyd.), Dialog a satira. Praha 1977
- Hoffmannová – Müllerová, Jak vedeme dialog s institucemi? Praha 2000
- Hoffmannová – Müllerová, Kapitoly o dialogu. Praha 1994
- Kovář – Šikulová, Vyučování jako dialog. Praha 2007
- J. Kristeva, Slovo, dialog a román: texty o sémiotice. Praha 1999
- J. Poláková, Filosofie dialogu. Praha 1995
- T. Slámová-Cazacová, Dialog u dětí. Praha 1966
- L. Tondl, Dialog: sémiotické rozměry a rozhraní dialogu. Praha 1997
- K. Vrána, Dialogický personalismus. Praha 1996
Související články
- Filosofie dialogu
- Platón
Externí odkazy
- (anglicky) Smith, M. K. Dialogue and conversation, the encyclopaedia of informal education
- (anglicky) Lehigh Dialogue Center
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.