Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Buková hora (České středohoří)

Z Multimediaexpo.cz


Buková hora (německy Zinkenstein i Buchberg) je čedičová homole, která byla osazená buky, duby a jehličnatými stromy. Vrchol leží na území města Verneřice, a to jeho části, dřívější obce Příbram, ležící východně od vrcholu. Buková hora s vysílací věží je výraznou dominantou Českého středohoří, tyčí se na pravém břehu Labe nad Malým Březnem a Těchlovicemi, z jižní strany je nejbližší obcí Zubrnice.

Historie

Dne 14. října 1778 od Verneřic přes Příbram navštívil Bukovou horu císař Josef II. se svým doprovodem, dále pokračovali na Vitín a Ústí nad Labem.

V roce 1837 navštívil Bukovou horu přírodovědec a spoluzakladatel vědecké geografie Alexander von Humboldt. Na památku jeho návštěvy byla na čedičovou skálu upevněna pamětní deska, která se zachovala přinejmenším do roku 1964.

Horský klub Českého Švýcarska, založený roku 1878 v Děčíně, zde postavil už před rokem 1900 vyhlídkovou věžičku.

Kolem roku 1907 postavil klub turistickou chatu, která byla v provozu jen o nedělích nebo svátcích nebo na objednávku. Obhospodařoval ji hostinský Kratochwill. Potraviny a voda se z úpatí donášely v nůších. Roku 1913 majitel pozemku nařidil odstranění chaty, horský klub zakoupil sousední pozemek, chatu přemístil a zřídil příjezdovou cestu.

Po 1. světové válce byla vedle věžičky postavena trigonometrická věž.

Roku 1929 byla postavena kamenná budova, v níž byl správce přítomen stále. Roku 1930 požár zničil její střechu.

V letech 19601962 byl na vrcholu postaven 180 m vysoký televizní vysílač Buková hora včetně budovy. Ten byl kvůli poškození požárem odstřelen v roce 1966 a následně nahrazen roku 1967, resp. v následujících letech, novým vysílačem, vysokým 223 metrů.

Související články

Literatura

  • Josef Kratochvill: Dějiny Příbrami pod Bukovou horou
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Buková hora