Brizolit
Z Multimediaexpo.cz
Brizolit, lidově též břízolit nebo březolit je druh jednovrstvé tvrdé cementové jádrové omítky, používané zejména na vnější fasády budov. Lze se setkat i názvem Minerální škrábaná omítka. Typický povrch je rovný, s malými prohlubněmi o velikosti cca 0,5×0,5 cm, a s drobnými lesklými ploškami slídy. Na brizolit se zpravidla nenanáší žádná další vrstva.
Původní brizolit u nás začala vyrábět po II. světové válce kaolinka a porcelánka v Horní Bříze na Plzeňsku, odkud pochází i uvedený lidový název „břízolit“. V současnosti ho jako suchou maltovou směs dodává např. a.s. Sedlecký kaolin nebo s.r.o. Weber.
Směs se zpravidla vyrábí průmyslově a dodává již jako hotová pytlovaná. Obsahuje písek o frakci 0 až 6 mm, hrubě drcenou slídu, vápenný hydrát a obyčejný nebo bílý cement. Nanášení se provádí zpravidla strojně, a to stříkáním v jediné vrstvě a následným škrábáním.
V Československu byl brizolit populární zejména v 70. a 80. letech. Tehdy se dostal na mnohé starší budovy, které do té doby byly štukované a bohatě zdobené, ale jejich stav poničil zub času a lhostejnost majitelů. Namísto opravy štuků bylo často mnohem jednodušší starou výzdobu zničit, omítky osekat až na cihlu a nanést jednovrstvou monolitní omítku. Pro nedostatek vhodných barviv má většina brizolitů z této doby zpravidla různé odstíny šedé, žluté či okrové barvy podle použitého písku. Moderní směsi se však vyrábějí i v několika desítkách barevných odstínů.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |