Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Berdyčiv

Z Multimediaexpo.cz

Karmelitánský klášter v Berdyčevě

Berdyčiv (ukrajinsky: Бердичів), známý též jako Berdyčev či Berdičev (rusky: Бердичев; polsky: Berdyczów) je historické město na střední Ukrajině. Leží na jihu Žytomyrské oblasti, zhruba 45 km jižně od Žytomyru.

Je správním centrem Berdyčevského rajónu a s 83 200 obyvateli je druhým největším městem oblasti.

Obsah

Dějiny

Město bylo založeno roku 1430 za vlády litevského knížete Vytautase. Největší rozvoj zaznamenalo v raném 19. století, kdy jakožto obchodní a bankovní centrum mohlo konkurovat i nedalekému Žytomyru a Kyjevu. V roce 1867 bylo z 52 563 obyvatel 41 617 (tedy 80 %) židovského vyznání; Berdyčiv měl v té době druhou největší židovskou komunitu v Ruském impériu. Později však mnoho z nich odešlo, převážně do Oděsy.

Současnost. Pamětihodnosti

Dnes je Beryčiv sídlem strojírenského průmyslu a železničním uzlem, kde se kříží východozápadní trať Kyjev - Šepetivka - Lvov se severojižním tahem Petrohrad - Mohylev - Žytomyr - Oděsa. Ve městě se zachovaly některé architektonické památky z doby baroka, např. karmelitánský klášter a kostel sv. Barbory, v němž se roku 1850 oženil spisovatel Honoré de Balzac se šlechtičnou Ewelinou Hańskou. Četné židovské památky v průběhu sovětské éry a holocaustu téměř úplně zmizely. Město má dodnes významnou polskou národnostní menšinu.

Slavní rodáci

Ve městě pobýval také spisovatel Honoré de Balzac a polský skladatel Fryderyk Chopin.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Berdyčiv