Béla Tarr

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Béla Tarr (* 21. července 1955, Pécs, Maďarsko) je maďarský režisér a scénárista.

Narodil se 21. července 1955 ve měste Pécs na jihu Maďarska v župě Baranya. Už jako šestnáctiletý jinoch se rozhodl věnovat se kinematografii. Začal natáčením amatérskych snímků. Při natáčení se také setkal se svou budoucí manželkou Ágnes Hranitzkou, která spolupracovala při všech jeho filmech.

Krátkometrážní film Hotel Magnezit (Hotel Magnezit 1978) mu získal pozornost filmových studií Bély Balázse, které mu pomohly natočit jeho oficiální debut, dokumentaristicky laděný film Rodinné ohniště (Családi tüzfészek, 1979) o problémech mladé rodiny na sídlišti v Budapešti. Poté nastoupil na Vysokou školu filmu a divadla v Budapešti. I dva jeho další filmy, Outsider (Szabadgyalog, 1981) a Panelové vztahy (Panelkapcsolat, 1982), jsou zaměřeny silně sociálně-kriticky. V témže roce natočil také televizní film Macbeth (Macbeth, 1982). Snímek je složen pouze ze dvou záběrů, přičemž první trvá 5 minut a druhý celých 67 minut.

Na následujících filmech už spolupracoval se spisovatelem László Krasznahorkaiem, který mu pomohl dopsat Podzimní almanach (Öszi almanach, 1985). Jejich druhým společným dílem jsou Zatracení (Kárhozat, 1988). V dalších letech pak pracovali na zfilmování Krasznahorkaiova románu Satanské tango. Stejnojmenný film (Sátántangó, 1994) trvá více než 450 minut. Roku 2000 představil v Cannes film Werckmeisterovy harmonie (Werckmeister harmóniák, 2000). Jeho zatím poslední dokončený snímek se jmenuje Muž z Londýna (Londoni férfi, 2007). V současnosti pracuje na filmu Turínský kůň (Torinói ló), který se má stát jeho posledním, tj. desátým, celovečerním filmem.

Externí odkazy