Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Avatar (2009 film)

Z Multimediaexpo.cz

Filmový plakát – Avatar

Avatar (2009) je americko-britský sci-fi film Jamese Camerona. Je natočen kombinací živých herců a počítačových animací. Pojednává o střetu pozemšťanů a domorodců na planetě Pandora. Jedná se o jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob, získal také řadu ocenění, především za vizuální efekty.

Obsah

Děj filmu

Přírodní krajina Wu-ling-jüan nápadně přípomíná planetu Pandora (HDR)

Děj se odehrává v budoucnosti (od května do srpna roku 2154) na měsíci Pandora v systému Alfa Centauri, kde je Zemi nepodobná příroda, ve které žijí domorodci modré barvy kůže podobní lidem.

Desátník Jake Sully (Sam Worthington), bývalý příslušník námořní pěchoty, který je ale upoután na kolečkové křeslo, přilétá na Pandoru, aby nahradil svého náhle zemřelého bratra-dvojče při výzkumu domorodých obyvatel Na'vi. K proniknutí k domorodcům totiž slouží tzv. avataři vypadající jako domorodci, které vědci vytvářejí kombinací lidské DNA a DNA Na'vi. Tohoto avatara může pak člověk, kterému byl avatar vytvořen na tělo s využitím jeho DNA, ovládat na dálku svou myslí. Kromě vědců kolem botaničky doktorky Grace Augustinové (Sigourney Weaver) je ale na planetě také žoldácká armáda, které velí plukovník Miles Quaritch (Stephen Lang), a podnikatelé v čele s Parkerem Selfridgem (Giovanni Ribisi), kteří mají zájem o velmi cennou horninu. Největší naleziště se ale nachází pod obrovským stromem, kolem kterého je soustředěno centrum života domorodců. Jake Sully se dostane mezi Na'vi a má je přimět k přestěhování. To se mu ale nepodaří, místo toho se zamiluje do domorodé princezny Neytiri (Zoë Saldaña) a postupně objevuje a poznává přírodu Pandory, neznámá zvířata a rostliny a mytologii kmene Na'vi (kořeny stromů a veškerá příroda na planetě je propojená obdobou nervových vláken a tak je schopna i uchovávat paměť apod., domorodci se na tuto síť často napojují a nazývají ji božstvem Eywa). Po čase je přijat i mezi válečníky a vede válku proti lidem. Ti sice dokáží těžkou technikou a bojovými vrtulníky zpustošit část pralesa a zničit velký strom, ale Jakeovi se podaří stmelit obyvatele planety a k boji se přidají i zvířata. Lidé jsou z planety vyhnáni a Jake Sully se zvláštním přenosem dostane do svého avatara a zůstává na Pandoře jako jeden z Na'vi.

Kritika

Distribuční společnost věnovala na reklamu a propagaci Avataru 150 milionů dolarů [1], (z bezmála 250 milionů rozpočtu filmu) a první recenze film vynášely do výšin coby „nejočekávanější film všech dob“, „největší show na světě“, „naprostou extázi“ nebo revoluční film, který několik let nikdo nepřekoná, s tím, že se výjimečně shodovaly ve zdůrazňování faktu, že 3D aspekt v Avataru není pouze „pro efekt“ ale jeho integrální součástí. Tento nekritický obdiv ale později vystřídaly i kritické recenze, jejichž autoři byli schopni jmenovat filmy, které (podle nich) Avatar okopíroval.

Armond White z New York Press o filmu prohlásil: „Avatar je nejkýčovitější film, který kdy byl natočen o tom, jak bílý člověk potřebuje najít ztracenou identitu a kompenzovat svou politickou, rasovou, sexuální a historickou vinu.“ a označil jej za béčkový film s vysokým rozpočtem Blue In the Face. Explicitní protizápadní a protibělošské vyznění filmu kritizoval též Brussels Journal.[1][2]

Petr Třešňák ve svém eseji pro Respekt píše, že rozruch kolem filmu je v západním světě dán také „zhmotněním duchovnosti“, myšlenkou posvátnosti Země.[3] Dr. Richard Swier za Avatarem zase vidí „rekrutování pro ekoterorismus“. [2]

Úspěchy

  • Avatar je statisticky nejúspěšnější film současnosti a jeden z (divácky i komerčně) nejúspěšnějších filmů vůbec. Drží také světové rekordy za tržby v 2., 3., 4. a 5. týdnu od uvedení, což podporuje předpoklad, že lidé na něj chodí na doporučení těch, kteří jej již shlédli.
  • Za první dva víkendy vydělal 77 a 75,6 milionů dolarů a k dalšímu rekordu – za vstupenky na filmová představení v USA – přispěl v posledním víkendu roku 2009, kdy výnosy v amerických kinech dosáhly částky 270 milionů dolarů. Během prvních týdnů zájem o jeho shlédnutí předčil volnou kapacitu míst v kinosálech a diváci, kteří přišli na poslední chvíli a již nedostali lístek přispěli paralelně promítaným filmům [3].
  • Po 17 dnech od uvedení vydělal 352 111 000 USD v USA a Kanadě, v ostatních zemích 666 700 000 USD, což z něj dělá film, který nejrychleji pokořil miliardovou hranici [4].
  • Celkem film vydělal 1 745 839 686 USD [5] a začíná atakovat 1. příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy historie – Titanic – taktéž režiséra Jamese Camerona [6].
  • Více než 3/4 diváků na něj zavítalo do sálů s podporou 3D projekce (3D digital, IMAX), třeba i proto, že kritika Avatar vyzdvihovala nejen jako film, ale jako zážitek, který je vhodné si vychutnat pomocí této technologie v takto vybavených kinosálech, na rozdíl od možností v běžné domácnosti.
  • V Česko-Slovenské filmové databázi byl 5. ledna film hodnocen jako 13. nejlepší, s narůstajícím počtem hodnocení však klesal a v současné době je hodnocen jako 39. nejlepší [7], na IMDb jako 40. nejlepší [8], na serveru Movie Zone byl zvolen nejlepším filmem roku 2009[4] a nejdůležitějším filmem posledních deseti let [9].
  • Film získal Zlatý glóbus za nejlepší dramatický snímek. James Cameron dostal Zlatý glóbus za nejlepší režii [10] [11].

YouTube

AVATAR Official Final Trailer (HD, 2009)
Avatar – Pandora Nights (HD, anglicky)


Reakce

  • V Číně byla od 23. ledna ledna 2010 stažena z kin jeho 2D verze (nadále se promítá jen 3D verze) a objevily se i později dementované zprávy o stažení filmu jako takového [12]. Důvod, proč Čína omezila film, je zřejmě ochrana domácí filmografie, jelikož Avatar na sebe strhává veškerou pozornost a je pro ostatní domácí filmy přílišnou konkurencí. Zákaz v Číně by měl vliv na zámořské tržby filmu, které se již nyní dotahují na historické maximum Titaniku.
  • K filmu se vyjádřil i papež, což není příliš obvyklé. Benedikt XVI. Avatar kritizoval za nedostatek emocí a biocentrické „uctívání přírody“.

Reference

  1. The Brussels Journal: Avatar – the Latest Anti-Western Movie From Hollywood. 2009-12-18
  2. Avatar – poslední hollywoodský útok na Západ
  3. TŘEŠŇÁK, Petr: Návrat z planety Pandora. Co říká Avatar o dnešním světě. Respekt 3/2010, 18. ledna 2010: s. 62–63 dostupné online
  4. http://www.moviezone.cz/clanek/16253-nejlepsi-filmy-roku-2009/

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Avatar (2009 film)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Avatar (2009 film)