Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Autoreference
Z Multimediaexpo.cz
Autoreference je přímý nebo nepřímý odkaz (reference) k sobě samému. Mohl by označovat i člověka, který hovoří sám o sobě, ale užívá se obvykle o výpovědích, jež se vztahují samy k sobě.
Obsah |
Autoreferenční výpovědi
Znak se vyznačuje právě tím, že k něčemu odkazuje (něco označuje, znamená, vyjadřuje, symbolizuje). Jazykové výpovědi mohou odkazovat k nejrůznějším skutečnostem nebo představám a ve zvláštním případě i k sobě samým:
- “Toto je krátká věta.“
Uvedený příklad je tautologicky pravdivý, následující dva tautologicky nepravdivé:
- “Tato věta obsahuje zápor.“
- “Tato věta neobsahuje zápor.“
Ve filosofii jazyka se rozlišuje mezi rovinou jazykovou (výpovědi o něčem) a metajazykovou (výpovědi o výpovědích) a autoreferenci lze potom také popsat jako směšování těchto dvou rovin. Ukazovací zájmeno „toto“ běžně znamená odkaz na něco, nač například ukazuji prstem (jazyková rovina). V uvedených příkladech mu však rozumíme jako odkazu na výpověď samu – a tedy jako výpovědi metajazykové.
Příbuzné jevy
Belgický malíř René Magritte se proslavil obrazem, na němž je namalována dýmka a pod ní nápis: „Toto není dýmka.“ [1] Paradox lze vyložit například tak, že „toto“ je obraz a nikoli dýmka, účinek obrazu se však zakládá na tom, že divák zde paradox cítí. S autoreferencí souvisí slavný paradox lháře, člověka, který říká „já lžu“: pokud lže, je výpověď pravdivá – a tedy nelže, kdežto pokud nelže, je výpověď nepravdivá – a tedy lže. I zde se ovšem směšuje vlastní „předmět“ jeho výpovědi (to, o čem lže či nelže) s výpovědí o této (nevyslovené) výpovědi. Před lety bylo na roletě obchodu v pražské Kaprově ulici zvenčí napsáno: „Tato mlékárna není nikdy zavřená.“ Nejvíce utajované dokumenty tajných služeb se prý označují poznámkou: „Před otevřením zničit“. Problémy s autoreferencí mohou nastat v právu a s autoreferencí mají něco společného například nekonečné cykly v programech, posloupnosti typu:
10 Go to 20 20 Go to 10
Širokou oblast obdobných a často paradoxních jevů zpracoval Douglas Hofstadter ve slavné knize Gödel, Escher, Bach.
Související články
Literatura
- R. Smullyan, Navěky nerozhodnuto: úvod do logiky a zábavný průvodce ke Gödelovým objevům. Praha 2003
- D. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach. New York 1979
Externí odkazy
- The Paradox of Self-Amendment: A Study of Logic, Law, Omnipotence, and Change, kniha o autoreferencích v právu (anglicky).
- Skutečné a zdánlivé autoreference (anglicky)
- Elegancelessness by Paul Niquette – sbírka autoreferencí (anglicky)
- Autoreferenční vtipy (anglicky)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |