Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Antimonit

Z Multimediaexpo.cz

Antimonit z Rumunska
Antimonit z Rumunska (2013)

Antimonit či stibnit (starší české používané slovo je leštěnec antimonový) je šedý až namodrale šedý minerál, který je hlavním zdrojem antimonu.

Vznik

Antimonit vzniká na nízkoteplotních až středněteplotních hydrotermálních ložiskách často společně s dalšími minerály jako galenit, baryt, pyrit, sfalerit, kalcit, či zlato. Výjimkou ale nejsou ani metasomatická ložiska uložená ve vápencích.

Morfologie

Tvoří nejčastěji stébelnaté až paprsčité agregáty, které jsou často vertikálně rýhované. Jen v minimální počtu případů se vyskytuje celistvý či zrnitý. Největší (až 60 cm dlouhé a 5 cm široké) a nejkrásnější krystaly byly nalezeny v Japonsku.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Ohebný, lze rýpat měděným hřebíkem (má tvrdost 2), hustota 4,5 – 4,7 g/cm³, dokonale štěpný podle plochy (010), lom lasturnatý. Taje při 548°C.
  • Chemické vlastnosti: Rozpustný v HNO3 a v horké HCl, v KOH černá.
  • Optické vlastnosti: Barva: olověná, ocelově šedá, agregáty až černé, s odstínem do modrozelena. Na porchu často tmavě modré zbarvení. Vryp olovnatě šedý. Průhlednost:opaktní, kovově lesklý (zvláště na štěpných plochách).

Získávání

Antimonit se těží v dolech, či lomech jako důležitá ruda. Největším světovým producentem antimonitu je v dnešním světě Čína.

Využití

Nejdůležitější ruda pro získávání antimonu, ale často se těží i pro svůj vysoký podíl zlata. Prvek je pak využíván k výrobě mnohých slitin, pro legování ocelí, které jsou odolné proti korozi, impregnaci látek, na výrobu keramiky, či v barvířství. Je součástí elektrolytu v autobateriích, na výrobu polovodičů, v medicíně, pyrotechnice a v dalších oborech.

Ve starověku byl po rozemletí na jemný prášek používán jako líčidlo na oči.

Naleziště

Ve světě se častěji objevují jen omezená ložiska antimonitu, jeho velikostně významná ložiska jsou velmi řídká a vzácná.

  • Jeseníky – zlatonosná ložiska
  • Příbramsko – zlatonosná ložiska
  • Japonsko – hydrotermální naleziště - Išinokawa na ostrově Šikoku - v 18. a 19. století objeveny nejkrásnější krystaly
  • Jižní Amerika – hydrotermální naleziště
  • Čína – hydrotermální naleziště – největší producent.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Antimonit