Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Antigen

Z Multimediaexpo.cz

Antigen je každá molekula, která je schopná vyvolat tvorbu specifických protilátek nebo specifickou buněčnou imunitní odpověď nebo se specificky vázat na protilátky či vazebná místa lymfocytů. Laicky řečeno, antigenem je každá látka (molekula), kterou imunitní systém organismu rozpoznává jako tělu cizí a nějakým způsobem s ní reaguje. Jde o makromolekulární látky nebo nízkomolekulární látky (hapteny) navázané na vysokomolekulární nosič. Z chemického hlediska jde nejčastěji o proteiny, polysacharidy nebo nukleové kyseliny.

Obsah

Klasifikace antigenů

Antigeny se dělí dle různých hledisek:

  • exogenní (např. alergeny) × endogenní
  • mikrobiální × nemikrobiální x autoantigeny

Mikrobiální antigeny

Jedná se o molekuly nejčastěji povrchových struktur baktérií, virů a dalších patogenů (Fungi, Protozoa, Helminti).[1] U helmintů mohou být antigenem třeba enzymy, které parazit vypouští do těla hostitele, aby mohl migrovat tkáněmi.

Nemikrobiální antigeny

Jsou to například různé molekuly z potravy, na které reaguje imunitní systém (potravinová alergie). Dále to mohou být prachové částice vdechnuté do plic, pyly, či toxiny hadů nebo včel, krvinky od dárců krve, apod.

Autoantigeny

Autoantigeny pocházejí z vlastního organismu. Jedná se opět o proteiny, polysacharidy či nukleové kyseliny vlastního těla, proti kterým se v důsledku selhání imunotolerantních mechanismů vytváří specifické protilátky. Jsou příčinou autoimunitních onemocnění (revma, autoimunitní anémie, diabetes, atd.). Nejaktivnějšími antigeny jsou proteiny, dále polysacharidy, slabší antigenní aktivitu mají lipidy.

Odkazy

Reference

  1. Poznámka pro laiky: imunitní systém nerozpoznává celé baktérie či viry atd., nýbrž pouze jejich konkrétní struktury (například bakteriální stěna, která je právě tím antigenem.

Literatura

  • Hořejší V., Bartůňková J.: Základy imunologie. Triton, Praha, 2002.
  • Toman M. a kol.: Veterinární imunologie. Grada Publishing, Praha, 2000.
  • (anglicky)Tizard, I.R.: Veterinary Immunology - an introduction. Saunders co., Philadelphia, 1996.