Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Andělika lékařská
Z Multimediaexpo.cz
Andělika lékařská nazývaná též děhel lékařský (Archangelica officinalis) je dvouletá až víceletá mohutná bylina z čeledi miříkovitých.
Obsah |
Synonyma
- Angelica archangelica
Popis
- Andělika má řepovitý oddenek s hnědými kořeny. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, v druhém, třetím a čtvrtém roce kvete.
- Stonek dorůstá výšky až 200 cm.
- Květenství tvoří velké polokulovité složené okolíky majícími průměr 10 - 15 cm. Jednotlivý okolík se skládá z 14 až 40 hustých menších okolíčků s obalíčky.
- Drobné květy mají zelenavě bílou nažloutlou nebo narůžovělou pětičetnou korunou. Květy jsou oboupohlavné.
- Plodem je nažloutlá široce eliptická dvojnažka s třemi hřbetními a dvěma postranními, v křídla rozšířenými žebry.
- Kvete od července do poloviny srpna.Nejlépe se jí daří v teplých humózních půdách.
Stanoviště
Ve volné přírodě se s ní setkáte v podhůří zejména v teplých humózních půdách
Areál rozšíření
Původní areál výskytu zahrnoval severovýchodní části Evropy, Skandinávii, Island, Grónsko - původní areál sahá zhruba od východního Německa po Ural. Dříve se často pěstovala jako léčivka, na mnoha místech tedy zplaněla, a proto dnes roste na mnoha místech i mimo své původní areály.
Výskyt v ČR
V Česku se mezi původní místa výskytu počítají pouze Krkonoše, na ostatních místech je pravděpodobně zplanělá. Vyskytuje se v ostatních pohořích i v nížinách, zejména u řek.
Použití
Andělika lékařská je významnou léčivou rostlinou používanou již od středověku. Jako léčivá droga se používá kořen s oddenkem a to nejčastěji ve formě prášku či macerátu. Využívá se zejména v oblasti problémů s trávením: tlumí nadýmání, při hnilobné i kvasné dispepsii a při žaludeční neuróze. Díky těmto vlastnostem bývá součástí žaludečních likérů. Rizika: Ing. Jiří Janča, CSc. a Josef A. Zentrich v knize „Herbář léčivých rostlin“ nedoporučují léčbu Andělikou lékařskou při zánětech ledvin a při vředových chorobách trávicího ústrojí.
Účinné látky
Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, cukry a jiné látky.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |