Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Ametyst
Z Multimediaexpo.cz
Ametyst je polodrahokam a odrůda krystalovaného křemene, většinou zbarvený do fialova. Je oblíbeným materiálem pro výrobu různých ozdob a šperků. Nachází se především v dutinách zásaditých hornin (geodách). Ametyst se exportuje hlavně z Brazílie a Uruguaye. Jako šperk má ametyst význam už od starověku.
Zvláštní oblibě se odedávna těšily kameny, které podle tehdejších pověr zaručovaly majitelům ochranu před nemocemi, neštěstím a různými nesnázemi. Jedním z takových kamenů byl ametyst. Velký řecký filosof Aristoteles ho již ve 4. století př. n. l. doporučoval jako zaručený lék proti opilosti a vůbec proti opojení. Tato pověra se udržela i velmi dlouho do novověku. Obliba ametystu však spočívala i v jeho krásné fialové barvě, tvrdosti i v nádheře bohatých drúz jeho krystalů.
A přece není ametyst žádným drahokamem, nýbrž pouze odrůdou obyčejného křemene dioxidu siřičitého. (SiO2) Jeho fialové zbarvení je snad od příměsí železa a možná také, podle nových názorů, vlivem radioaktivního záření. Jeho barva přechází od velmi světlé až do tmavě fialové, někdy s odstíny do červena. Nebývá rozložena stejnoměrně po celém krystalu. Jeho špička bývá nejtmavější. Barva ametystu však není stálá a již při teplotách 200 – 450°C přechází do hnědých až žlutých barevných odstínů. Mnohé tzv. citríny nebo topazy jsou vlastně vypálenými ametysty.
Vznik
V přírodě vzniká ametyst z horkých roztoků a vyskytuje se na trhlinách žulových nebo rulových hornin, na rudních žílách a nejčastěji v dutinách mandlovců, kde tvoří krásné geody.
Popis
Jeho krystaly jsou obyčejně nízce sloupcovité, vzácně např. na rudních žilách i žezlovité. Radioaktivním ozářením se jeho původní barva navrátí. Na denním světle ametysty často blednou. Ametyst má barvu od velmi světle fialové (barva světlého šeříku) (tzv. růže Francie) k fialové a sytě purpurové zvané Sibiřské. Za nejkvalitnější barvu je považována právě sytě purpurová z jasnými červenými a modrými tóny. Nalézá se v různých formách po celém světě. Nejznámější jsou naleziště v Brazílii a Africe.
Historie
Ametyst je nejvíce žádanou a nejkrásnější odrůdou křemene. Znali ho už Egypťané, Etruskové i staří Římané. Ve staré Číně se z něho zhotovovaly drobné gemy, je totiž poměrně měkký. Již ve středověku se nejkrásnější ametysty vozily z Brazílie. Ve středověku byl velmi ceněn i v Evropě. Název ametyst má původ v řeckém methy, což znamená medovina, která byla tehdy oblíbeným opojným nápojem. Pojmenování amethy můžete tedy přeložit jako neopojný. Staří Řekové totiž věřili na jeho protiomamnou moc. Filozof Aristoteles doporučoval ametyst jako zaručeně účinný prostředek proti opilosti, a proto byl často nošen jako amulet. Podle ortodoxní křesťanské víry byl proto nošen biskupy. Biskup jako pastýř duší, obtížený duchovní i světskou odpovědností, se musí na rozdíl od rozjímavého poustevníka, který se vzdal světského života, střežit jakéhokoliv opojení, i kdyby mělo být duchovní. Proto se také nazývá biskupským kamenem. Křesťanská umravňující tradice z ametystu učinila symbol pokory, protože má barvu violy. Ametyst je symbolem zamilovaných, kamenem zdrženlivosti a cudnosti. Je-li vložen pod polštář, navozuje blahodárné sny. Jinak zesiluje paměť a působí proti jedům.
Výskyt
Už ve středověku se ametystem proslavila Brazílie. Vyplňují dutiny achátových mandlí a zasahují na jihu i na území Uruguaye. V Brazílii jsou to státy Bahia, Minas Gerais, Matto Groso i jinde. Ametysty se těží i v USA (stát Montana, Maine, Georgia, Arizona). Jsou i v Kanadě, Mexiku, Bolívii, Srí Lance, V Indii, Barmě, Japonsku, Číně i Koreji. Vyskytují se v Arménii, Německu, ČR, Slovensku, Bulharsku, Švýcarsku, Irsku a dalších. Ametysty z Ruska (z pohoří Ural) mají načervenalý nádech, kanadské ametysty jsou fialové.
Astrologie
V tradičních knihách o kamenech (Steinbücher) je přiřazován planetě Saturn a připisuje se mu schopnost chránit před jedem a zlými čárami. Je spojen i s planetou Jupiterem, resp. se znamením Berana, což vychází z Chaldejské a Babylonské symboliky, kdežto staří Řekové jej přiřadili Kozorohu. Nověji jej esoterické nauky popisují jako vzácný kámen, který svým chladným mystickým vyzařováním nejlépe odpovídá věku Vodnáře, který střídá věk Ryb. Protože se mu připisuje léčivá síla v oblasti psychiky je vhodný pro neurotické lidi. Pomáhá léčit neuralgie (i zubů), posiluje vůli a pomáhá léčit nemoci výměny látkové. Pokud nosíme broušený ametyst v nějakém šperku, pak se může lidem, kteří mají velmi silné energetické vyzařování, stát, že jeho barva bude v průběhu času kolísat. V duchovním směru nás ametyst učí pokoře a vede ochotnou mysl k tomu, abychom se sklonili před velikostí vesmíru a posílili napojení svého Já na onen nekonečný vesmír. Souvisí se sedmou čakrou. Podprouje uvažování, komunikaci, myšlení, soudnost, neutralitu, rozhodování. Pomáhá být skromný, cudný, zdrženlivý a má uklidňující účinky. Pomáhá k příjmu nových myšlenek a je bránou do jiné reality. Léčí dýchací cesty, , otoky, vředy, imunitu, zlozvyky, žlázy, metabolismus, zmírňuje bolesti hlavy a napětí.
Původ ametystu podle řeckých legend
V řecké mytologii najdeme legendu o původu ametystu. Dionysius, bůh opilosti se jednoho dne rozhněval nad urážkou pouhého smrtelníka a přísahal pomstu dalšímu smrtelníku, který mu zkříží cestu, divocí tygři měli tuto pomstu vykonat. Cestu mu zkřížil Ametyst, v podobě krásné mladé dívky. Bohyně Diana ji proměnila v sochu z čistého křišťálu, aby ji uchránila před drápy tygrů. Dionysius plakal slzy barvy červeného vína v lítosti nad nezdarem pomstít se smrtelníkovi a tyto slzy zbarvili křemen do purpurova a tak vznikl ametyst, jak ho známe dodnes.
Africké ametysty
dosahují tmavějších odstínů, a proto jsou i více ceněné. Nádherné purpurové barvy nejkrásnější jsou ze států Zambie, Namibie, Mosambik, Zimbabwe a v letošním roce tj. 2002 se objevili asi doposud vůbec nejkrásnější ametysty v Nigerii a nestabilní politická situace nezaručuje pravidelnou těžbu.
Brazilské ametysty
Jsou převážně světlejší fialové barvy, nachází se zde ve velkém množství, především jako výplně dutin v chalcedonu tzv.. Ametystové jeskyně. Tyto chalcedonové krápníky vyplněné nádhernými ametysty jsou známé po celém světě, těží se v obrovském množství až je s podivem, že lokalita se dosud nevyčerpala. Tyto naleziště jsou především v brazilských státech Matto Groso,Minas Gerais a Bahia.
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |