Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Alsasko
Z Multimediaexpo.cz
Alsasko (francouzsky Alsace, německy das Elsass, alsasky s’Elsass, česky dříve Elsasko) je jeden z 26 regionů Francie. V mírně odlišných hranicích se jedná též o bývalou francouzskou provincii, zrušenou roku 1790. Nachází se na východě Francie u hranic s Německem a Švýcarskem. Skládá se ze dvou departmentů (Bas-Rhin a Haut-Rhin) a jeho hlavní město je Štrasburk. Hlavní symbol Alsaska je čáp. Je součástí mnoha legend vyprávěných dětem. Od roku 1970 čáp zmizel, ale dnes se zase navrací.
Obsah |
Geografie
Alsasko ve svých současných hranicích má rozlohu 8283 km² a je to nejmenší region Francie. Nejvyšší horou je Ballon de Guebwiller (1426 m). Klima v Alsasku je polokontinentální, jsou zde studené zimy a horká léta. Alsasko je ideální místo na pěstování vína (hlavně město Colmar). Vína zde pěstovaná se nazývají Vin d’Alsace. Populace Alsaska má 1 805 000 lidí (1. 1. 2005) a stále roste. Alsasko má 217 obyvatel na km².
Historie
V minulosti bylo Alsasko obydleno kočovnými lovci, poté Kelty a Římany, kteří toto území pečlivě střežili. Po pádu Říma bylo Alsasko kolonizováno Alamany a v 5. století bylo součástí Franské říše, později Svaté říše římské národa německého. V průběhu Třicetileté války vpadla do Alsaska francouzská vojska a Alsasko se stalo roku 1648 součástí Francie. Po Prusko-francouzské válce (1870–1871) bylo téměř celé Lotrinsko a Alsasko s výjimkou Belfortu připojeno k Německé říši, v níž tvořilo součást říšské země Alsaska-Lotrinska. Po 1. světové válce se stalo podle Versaillské smlouvy znovu součástí Francie. V průběhu druhé světové války bylo roku 1940 obsazeno německým vojskem. Po roce 1945 bylo území vráceno Francii.[1] Moderní region však již Belfort (součást departementu Territoire de Belfort) nezahrnuje.
Ekonomika
Alsasko je jeden z nejprůmyslovějších regionů Francie, hrubý domácí produkt je zde 44,3 miliard eur (rok 2002). 68 % je soustředěno ve službách a 25 % v průmyslu. Hlavní průmyslové aktivity Alsaska:
- pěstování vína
- vaření piva
- textilní a oděvní průmysl
- strojírenství (PSA Peugeot Citroën, Lohr, De Dietrich, Bugatti)
- těžba dřeva
- těžba fosfátů a KCl
- zahraniční investoři (35 % firem je zahraničních)
Kultura
Církev: Většina Alsasanů jsou římští katolíci, ale v důsledku německého vlivu jsou zde také církve protestanstké. Architektura: V Alsasku můžeme najít typické domy, které jsou postaveny v řadách. Jejich zdi jsou polodřevěné (kvůli blízkosti lesa) a mají ploché střechy. Kuchyně: Alsaská kuchyně je ovlivněna německou kuchyní. Typické je používání pórku v mnoha podobách. Typická jídla jsou baeckeoffe, tarte flambée, sauerkraut a fleischnackas. Na konec roku se zde organizuje mnoho slavností, na kterých se peče perník a mnoho druhů sladkostí. Alsasko je známé produkcí bílého vína. Nejznámější víno je suchý ryzlink.
Turistika
Alsasko je oblíbený region pro turisty, největší a nejznámější města jsou Štrasburk, Kolmar a Mylhúzy:
- Štrasburk (francouzsky Strasbourg) je město bohaté na památky (gotická katedrála Notre-Dame de Strasbourg), centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Je zde také mnoho muzeí (muzeum umění v Notre-Dame, Alsaské muzeum, muzeum egyptologie, muzeum moderního umění atd.)
- Mylhúzy (francouzsky Mulhouse) je hlavní město departmentu Haut-Rhin a je to druhé největší město Alsaska. Je zde muzeum automobilů, muzeum lokomotiv – největší ve Francii).
- Kolmar (francouzsky Colmar) je hlavní město vína. Je zde slunečné mikroklima s minimem srážek (550 mm). Je zde typická gotická architektura (klášter sv. Antonína).
Dalšími památkami v Alsasku jsou hrad Haut-Koenigsbourg, hora Sainte-Odile, ekomuzeum v Ungersheim, vánoční trhy (Štrasburk, Mylhúzy, Kolmar a Kaysersberg), německý koncentrační tábor Struthof, muzeum deportace a opevnění v Schoenenbourg.
Nejvýznamnější města
Známí Alsasané
- Frédéric Auguste Bartholdi – narozen v Colmaru, sochař, nejznámější dílo Socha Svobody
- Johannes Gutenberg – narozen v Mohuči, vynálezce a kovotepec, vylepšil knihtisk
- Hans Arp
- Max Bense
- Hans Bethe
- Gustave Doré
- Alfred Dreyfus
- Alfred Kastler
- Lev IX.
- Sébastien Loeb
- Marcel Marceau
- Albert Schweitzer
- Arsène Wenger
- Alfred Werner
Vydávání známek
Politické změny se odrážely na vzhledu vydávaných poštovních známek. V roce 1940 byla část jedné emise německých známek opatřena přetiskem Elsaß, jinak zde platily střídavě i souběžně známky jak francouzské, tak německé.[2]
Reference
- ↑ HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha : GKP, 1986. Kapitola Evropa, s. 12.
- ↑ Atlas, str.12
Externí odkazy
- Na cestě: Alsasko – cestopisný pořad České televize (česky)
- Francie s ozvěnou domova: Alsasko – cestopisný pořad České televize (česky)
|
|
Arrondissementy v regionu Alsasko |
---|
Altkirch • Colmar • Guebwiller • Haguenau • Molsheim • Mulhouse • Ribeauvillé • Saverne • Sélestat-Erstein • Strasbourg-Campagne • Strasbourg-Ville • Thann • Wissembourg |
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |