Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Achalciche
Z Multimediaexpo.cz
Achalciche (gruzínsky: ახალციხე; turecky: Ahıska; arménsky: Ախալցխա (Achalccha)) je gruzínské město, které je centrem regionu Samcche-Džavachetie. Název města se dá do češtiny přeložit jako „Nová pevnost“. Žije v něm 17 298 obyvatel.
Obsah |
Poloha
Město se nachází v rozlehlém horském údolí Malého Kavkazu položeném ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem v historickém regionu Samcche. Městem protéká říčka Pocchovi, která se vlévá zleva do řeky Kury. Vzhledem k blízkosti města k arménským hranicím je velká část obyvatelstva arménské národnosti.
Historie
O městě hovoří první zmínky v kronikách poprvé ve 12. století. Tehdy městu vládl místní šlechtický rod Achalcicheli. Od 13. století bylo město i region Samcche ve správě rodu Džakeli. Od roku 1576 bylo Achalciche okupováno osmanskými Turky a v roce 1628 bylo k Osmanské říši anektováno a stalo se správním střediskem provincie Ahıska.
V roce 1828 bylo město během rusko-tureckých válek dobyto ruskou armádou pod velením generála Ivana Paskeviče a na základě mírové dohody z Adrianopole z roku 1829 připadlo Achalciche Rusku, kde se město stalo součástí nejprve kutaiské, později tbiliské gubernie.[1] Během sovětské éry v 80. letech byla ve městě zřízena základna 10. motostřelecké divize Rudé armády, která byla po rozpadu Sovětského svazu začleněna do řad gruzínské armády.
Památky
Díky bohaté historii a kulturním vlivům se v Achalciche dochovaly cenné památky. V historickém centru města je k vidění stará pevnost a hrad, starý sídelní hrad rodu Džakeli (13. až 14. století), několik arménských kostelů, jedna mešita a jedna synagoga. Na kopci nedaleko města se nachází klášter Sapara z 10. až 14. století.
Sesterská města
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.