Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Řád (církev)
Z Multimediaexpo.cz
Řád (z latinského regula pravidlo) označuje způsob společného života, přesně formulovaný církví, žijí někteří křesťané, muži i ženy, označovaní jako mniši, řeholníci, bratři (mnišky, řeholnice, sestry), kteří se k tomuto způsobu života zavázali řeholními sliby.
Velmi rozšířeným způsobem života mnoha řádů je společný život v klášteře nebo konventu, při němž se řeholníci společně modlí (především tzv. liturgie hodin), stolují a pracují. Společenství řeholníků je podřízeno jednomu představenému (opat, abatyše atd.).
Pojem řád, známý v našem prostředí původně z církevního práva, se analogicky používá dnes i pro nekřesťanské komunity s podobnou charakteristikou.
Obsah |
Dějiny křesťanských řádů
V prvních staletích křesťanství začínalo stále více mužů a žen žít na osamělých místech jako poustevníci; vzorem je zde sv. Antonín Egyptský. Tito poustevníci se však časem začali scházet ke společné modlitbě; kolem roku 320 zakládá v Horním Egyptě první křesťanský klášter Pachomios.
Po vzoru Pachomiovy Andělské řehole skládá kolem roku 350 sv. Basileios z Kaisareie pro mnichy řeholi života, kterou se dosud řídí kláštery ve východní církvi. Tato řehole se stala vzorem pro řeholi sepsanou sv. Benediktem z Nursie a která je společná všem klášterům benediktinské tradice.
V západní církvi dnes existuje sedm základních forem řádového života:
- řeholní kanovníci
- mnišské řády
- rytířské řády
- žebravé řády
- řeholní klerici
- řeholní kongregace
- laické
- školští bratři
Dokumentární cyklus
V roce 2009 začala Česká televize vysílat nepravidelný dokumentární cyklus o církevních řádech v České republice.
Související články
Literatura
- M. Buben, Encyklopedie řádů a kongregací v českých zemích. Díl 1, Řády rytířské a křížovníci. - Praha : Libri, 2002.
- M. Buben, Encyklopedie řádů a kongregací v českých zemích. Díl 2. Sv. 1, Řeholní kanovníci. - Praha : Libri, 2003. ISBN 80-7277-086-1.
- M. Buben, Encyklopedie řádů, kongregací v českých zemích. 2. díl, 2. sv, Mnišské řády. Praha : Libri, 2004. ISBN 80-7277084-5.
- M. Buben, Encyklopedie řádů, kongregací v českých zemích. 3. díl, 1. svazek. Žebravé řády. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-088-8.
- Vlček – Sommer – Foltýn, Encyklopedie klášterů v České republice. Praha : Libri 1997.
- Dolista – Pospíšilová, Katalog mužských a ženských řeholních institutů začleněných do konferencí vyšších představených v České republice, stav k 1.1.2000. Praha 2000.
- M. Hrudníková (vyd.), Řeholní život v českých zemích : řeholní řády a kongregace, sekulární instituty a společnosti apoštolského života v České republice. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. ISBN 80-7192-222-6.
Externí odkazy
- Řády a řehole na iEncyklopedie.cz
- Řády katolické církve v ČR
- Konference vyšších představených ženských řeholí v České republice
- Katolické řády v Praze
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |