Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Trnovník

Z Multimediaexpo.cz


Trnovník (latinsky: Robinia) je rod rostlin patřící do čeledi bobovité (Fabaceae).

Obsah

Synonymum

Akát.

Popis

Koruny akátů v dospělosti mají nepravidelnou rozložitou širokou korunu. Stromovité druhy dorůstají až 20 m a jejich koruna může být až 15 m široká. Větve mají v mládí hnědou kůru s výraznými trny, později šedohnědou až šedou hluboce rozpraskanou borku. Otrněné větve akátů poskytují úkryt pro hnízdění a staré akáty s rozložitými korunami jsou shromaždištěm hejn drobných ptáků. Některé druhy trny nemají , nebo jsou téměř beztrnné- Robinia ambigua 'Decaisneana', Robinia boytonii, Robinia elliottii, beztrnné - Robinia fertilis , Robinia hispida, Robinia kelseyi. Akát má 10- 25 cm dlouhé, lichozpeřené, celokrajné listy se 4 až 8 jařmy, lístky jsou dlouhé 4-8 cm. Jejichž palisty dřevnatí a vytváří tak známé tmavohnědé trny. Podle druhu kvete v květnu až září. R. pseudoacacia v červenci. Květy jsou podle druhu bílé, sytě růžové, nebo narůžovělé, typické pro bobovité. Kalich pětizubý, dvoupyský, chloupkatý, pavéza široká. Květy bývají cca 1–2 cm velké, uspořádané v nících hroznech, pro vysoký obsah glukózy mají výrazně sladkou chuť. V hroznu bývá 3-6 květů. Plodem jsou ploché hnědé lusky,s tmavými hnědými, hnědooranžovými semeny,lusky zpravidla osmisemenné, zůstávají na stromech do brzkého jara. Kořeny má dlouhé, tenké, bohatě větvené a spletité kořeny,vyrůstajícími často těsně pod povrchem a tvoří mnoho výmladků, jimiž se rozšiřuje do okolí. Na kořenech jsou stejně jako u všech bobovitých nádorky s nitrogenními bakteriemi. Žlutohnědé, těžké, tvrdé, pevné, velmi odolné ve styku s půdou. Flavonoidy jsou schopny více než 100 let akátové dřevo pod zemí chránit proti hnilobě.

Nároky

Trnovníky jsou světlomilné a na půdu a vláhu nenáročné. Rostou od písčitých po jílovité půdy do výšky 1600 m. n.mořem. Snáší dobře zakouřené prostředí. R.pseudoacacia vydrží i zvýšenou koncentraci solí v půdě.[L 1]Trnovníky preferují vyšší obsah vápníku.

Rozmnožování

Druhy a odrůdy tvořící kvalitní semeno, množíme semenem. Ostatní druhy (např R. hispida, nebo R.pseudoacacia "Umbraculifera) roubujeme.

Druhy

Použití

Některé druhy lze použít jako okrasné rostliny. Velmi používaný je druh trnovník akát (Robinia pseudoacacia) a jeho kultivary ('Umracuifera', 'Bessoniana'). Oblíbený je i růžově kvetoucí trnovník huňatý (Robinia hispida). Trnovníky se hodí do skupin i jako solitéry, lze je použít ke zpevnění svahů i do živých plotů.[L 1]

Literatura

  1. 1,0 1,1 HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 1.,. 1.. vyd. [s.l.] : nakladatelství SZN, 1978. 000128363.  


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Trnovník