Libyjská poušť

Z Multimediaexpo.cz

Libyjská poušť při západu slunce

Libyjská poušť je africká poušť nacházející se v severní a východní části Sahary a zasahuje do jihozápadního Egypta, východní Libye a východní části Súdánu. Zabírá území přibližně 1 100 000 km², což je přibližně stejně jako Indický subkontinent. Je čtvercového tvaru o rozměrech asi 1 100 km od východu na západ a 1 000 km od severu na jih.

Obsah

Geografie

Poušť je hlavně balvanovitá pláň. Dominantní zvířata jsou zde pouštní zmije a škorpión.

V několika částech pouště lze najít hřebeny a hluboké prolákliny. Na tomto území netečou ani zde nepramení žádné řeky. Nejvyšším místem oblasti je Náhorní plošina Jilf al Kabir, která má vrcholek ve výšce 2000 m nad mořem. Je to jediná výjimka v jinak rovinatém terénu.

V oblasti je 8 důležitých proláklin. S výjimkou jedné, ve které je slaná voda, jsou to všechno oázy, které získávají vodu z Nilu díky podzemní vodě. Díky omezené možnosti zemědělství a některým přírodním zdrojů vzniklo v těchto oázách permanentní osídlení.

Klíčová geografická místa v Libyjské poušti

Proláklina Qattara

Proláklina Qattara, která je považována za druhý nejnižší bod v Africe, zabírá přibližně 15 000 km² (to je asi rozloha ostrova Rhodos) a většina této plochy leží pod hladinou moře (nejnižší bod oblasti je 133 m pod mořskou hladinou). Řídce obydlená proláklina je pokrytá krajinou zvanou badlands, slanými bažinami a slanými jezery.

Tekuté písky

Tři písková moře:

zabírají přibližně 25% rozlohy celé oblasti a duny dosahují výšky až 110 metrů. V roce 1964 byl na Sahaře umístěn vojenský sbor. Za půl roku se našly na Sahaře ostatky a při soudní pitvě bylo usouzeno, že zemřeli žízní a dehydratací.

Viz také

Externí odkazy