Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Kosmodrom

Z Multimediaexpo.cz

Odpalovací rampa raket Ariane 4 v Guyanském kosmickém centru v Kourou ve Francouzské Guyaně

Kosmodrom je místo se souborem pozemních zařízení, potřebných ke startu kosmických raket.

Obsah

Umístění

Obvykle bývá umístěn v dostatečné vzdálenosti od obydlených míst a sám je poměrně rozsáhlý. To proto, aby se předešlo ztrátám na životech v případě exploze nosné rakety. Dalším požadavkem je neobydlené území, často oceán, ve směru startů (obvykle východním směrem), aby nebyli lidé ohroženi pádem prvního stupně raket.

Většina kosmodromů je umístěna, pokud možno, co nejblíže rovníku, aby bylo možno maximálně využít zemské rotace pro počáteční rychlost rakety. Kosmodromy, které jsou daleko od rovníku se používají pro takzvané blízkopolární dráhy, u kterých by počáteční rychlost ve směru rotace Země byla spíše na obtíž.

Stručný popis

Kosmodromy se sestávají ze základny a střeleckého sektoru. Na základně jsou odpalovací rampy. Ty se zpravidla skládají z vypouštěcího stolu, kde je umístěna raketa, pod raketou bývá šachta pro odvod spalin a z boku bývá věž, nesoucí kabelová vedení a potrubí dopravující pohonné látky do nádrží rakety. Druhá věž bývá montážní, která se před startem odklápí či odveze stranou. Z ní vystupují také kosmonauté do kosmické lodě na špici rakety. Na kosmodromu jsou montážní haly a někdy i řídící letová střediska. Součástí základny kosmodromu bývá letiště, či plocha pro přistání helikoptér.

Seznam kosmodromů

Je uváděn rok vypuštění první rakety pro kosmonautiku, vybudovány a provozovány byly často daleko dříve jen pro vojenské účely. V roce 2006 bylo na Zemi registrováno 22 kosmodromů, resp. míst, odkud jsou vypouštěny rakety pro kosmické účely. K některým z nich byla vybudována samostatná, mnohdy značně vzdálená řídící střediska letů. Řazení provedeno podle kontinentů.

Amerika

Evropa

  • KJ - Kapustin Jar - též Stancija Volgograd , dříve SSSR, nyní Rusko, od roku 1962
  • PS - Kosmodrom Pleseck - dříve SSSR, nyní Rusko, od roku 1966
  • PO – ponorka v Barentsově moři, Rusko

Asie

Afrika

Austrálie a oceány


Literatura

Externí odkazy