Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Internet Explorer
Z Multimediaexpo.cz
Microsoft Internet Explorer, zkracovaný jako IE nebo MSIE, je proprietární grafický webový prohlížeč společnosti Microsoft. Mimo jiné je součástí řady operačních systémů Microsoft Windows. Od roku 1998 se jedná o nejpopulárnější webový prohlížeč.
Počínaje Windows 95 OSR1 je Internet Explorer zahrnován do všech verzí Microsoft Windows. Poslední verze, Internet Explorer 7.0, je k dispozici pro Windows XP, Windows Server 2003 Service Pack 1 a Windows Vista. Pro starší operační systémy je k dispozici pouze verze 6.0.
V minulosti byl Internet Explorer vyvíjen také pro ostatní operační systémy: vznikl tak Internet Explorer pro Mac a vznikal Internet Explorer pro UNIX (pracující v X Window System na operačních systémech Solaris a HP-UX).
Vývoj všech uvedených verzí byl později přerušen.
Od verze 7 se mění název prohlížeče na Windows Internet Explorer.
Obsah |
Historie
Internet Explorer vznikl odvozením od komerčního webového prohlížeče Spyglass Mosaic. Ten byl v roce 1995 licencován Microsoftu s podmínkami, že firma obdrží určitá procenta ze zisku. Jméno bylo podobné s NCSA Mosaic, ale jednalo se o relativně neznámý prohlížeč, který z části používal zdrojové kódy právě NCSA Mosaicu.
Internet Explorer nebyl až do verze 3 příliš používán. Tato verze však byla první, která byla vyvíjena bez zdrojových kódů od Spyglass. Verze 4 byla první verze, která byla integrována s operačním systémem Microsoft Windows, což se stalo předmětem soudních žalob, které vinily společnost Microsoft ze zneužití dominantního postavení na trhu.
Verze 5.0 byla vydána v roce 1999 a byla součástí systému Windows 98 SE a Windows 2000. Tuto verzi následovala verze 5.5, která byla součástí Windows ME. Verze 6 byla vydána jako součást systému Windows XP, ale byla též dostupná jako instalační balíček pro starší systémy až po Windows 98. Aktuální verze (7.0) je k dispozici pouze pro Windows XP a novější systémy.
Přehled verzí
Verze | Datum vydání | Integrováno s |
---|---|---|
1.0 | 1995 | žádná integrace |
2.0 | Říjen 1995 | Windows NT 4.0 |
3.0 | Srpen 1996 | Windows 95 OSR2 |
4.0 | 1997 | Windows 95 OSR2.5, Windows 98 |
5.0 | 18. března 1999 | Windows 98 SE, Windows 2000 |
5.5 | Červenec 2000 | Windows ME |
6.0 | 27. srpna 2001 | Windows XP |
7.0 | 19. října 2006 | Windows Vista |
8.0 | Konec roku 2008 | Windows Vista |
Poznámka: Pod pojmem Integrováno s se rozumí verze Windows, která po své instalaci měla danou verzi IE. Novější verze však šly dost často nainstalovat jako aktualizace i do starších verzí.
Verze 1 a 2
První verze vydaná v srpnu 1995 byla upravená verze Spyglass Mosaic. Přišla s Microsoft plus! pro OEM vydání Windows 95. Verze 1.5 byla uvolněná o několik měsíců později pro Windows NT s podporou pro základní tabulkový design. Druhá verze byla uvolněná pro Windows 95 ale i pro Windows NT v listopadu 1995, s rysy které podporovaly podporu pro SSL, cookies, VRML, a Internetové diskuzní skupiny.
Verze 3
Třetí verze vydaná v srpnu 1996, byla první široce používaná verze Internet Exploreru. Byla to první verze vyvinutá bez zdrojového kódu Spyglass (ačkoliv byla stále používána Spyglass „technologie“, tak Spyglass licenční informace zůstaly v programové dokumentaci). Internet Explorer 3 byl první významnější prohlížeč s CSS podporou, ačkoliv tato podpora byla jen částečná. Nová verze uvolněná 13. srpna 1996, také představila podporu pro ovládací prvky ActiveX, Applety v jazyce Java, multimédia, a PISC systém pro obsah metadata. Toto bylo významné zlepšení ve srovnání s jeho hlavní konkurencí tehdy Netscape Navigator. S verzí 3 také přišla Internetová pošta, NetMeeting, a raná verze Windows Address Book, a byl sám součástí Windows 95 OSR 2. Verze 3 se ukázala být první populární verzí Internet Exploreru, který přinesl sebou zlepšené prohlížení webových stránek. V následujících měsících jeho vydání řada zabezpečení nezaručovala bezpečnost soukromí.
Verze 4
Čtvrtá verze vydaná v září roku 1997 prohlubovala úroveň integrace mezi internetovým prohlížečem a základy operačního systému. Instalace verze 4 na Windows 95 anebo Windows NT 4 a výběru „Windows desktop update“ měla za následek, že tradiční Windows Explorer byl nahrazený verzí více příbuzného s rozhraním internetového prohlížeče. Integrace s Windows, jakkoli podléhala četným kritikám (podívejte se na Spojené státy vs. Microsoft). Tato volba již nebyla dostupná s instalátory pro pozdější verze Internet Explorer, ale nebyla odstraněná ze systému jestliže byla již nainstalovaná. Internet Explorer 4 uvedl podporu pro Group Policy, dovolující společnosti konfigurovat a nastavit mnoho hledisek konfigurace prohlížeče. Internet Mail a News byl nahrazený s Express Outlook, Microsoft Chat a zlepšený NetMeeting také byl zahrnut. Tato verze byla také součástí Windows 98.
Verze 5
Pátá verze vydaná 18. března roku 1999 a následně obsažená ve Windows 98 druhé vydání i s Office 2000, bylo další významné vydání, které podporovalo obousměrný text, ruby characters, XML, XSL a schopnost chránit webové stránky v MHTML formátu. Windows 2000 obsahoval Internet Explorer 5.01. Také s vydáním Internet Exploreru 5.0, Microsoft vydal první verzi XMLHttpRequest. Verze 5.5 vydaná v červenci 2000, zlepšila své schopnosti tiskového náhledu, podpory CSS a HTML standardů a vývojářských API. Tato verze byla součástí Windows ME. Verze 5.5 také obsahovala podporu pro 128-bitové šifrování.
Verze 6
Šestá verze byla vydaná 27. srpna roku 2001, několik měsíců před Windows XP. Tato verze obsahovala přidání DHTML a částečnou podpora CSS úrovně 1, DOM úroveň 1 a SMIL 2.0. MSXML stroj byl také aktualizovaný na verzi 3.0. Další nové rysy byly obsaženy v nové verzi Internet Explorer Administration Kit (IEAK), Media bar, Windows Messenger, sběr poruch, přenastavitelný automatický obraz, P3P, a nový vzhled použitý ve Windows XP. Od října 2007 je toto ještě nejvíce populární verze, s větším podílem na trhu než Internet Explorer 7.
Verze 7
15. února 2005 Předseda Microsoftu Bill Gates oznámil, že nová verze jeho prohlížeče by mohla být uvolněná na RSA Conferenci 2005 v San Franciscu. Internet Explorer 7 je k dispozici jen pro Windows XP SP2 a později, součástí Windows Server 2003 SP1 a Windows Vista. Někdy v říjnu 2006, před vypuštěním IE7, Yahoo poskytl beta verzi Internet Explorer 7 s novou verzí Yahoo Messengera. První verze bety prohlížeče byla spuštěna 27. července 2005 na technickou zkoušku a první veřejnost si prohlédla verzi Internet Explorer 7 31. ledna 2006. Finální veřejná verze byla uvolněná 18. října 2006. Verze 7 má za cíl ochranu uživatele od phishingu stejně jako klamný nebo záludný software, a také se vyznačuje plnou uživatelskou kontrolou nad ActiveX a lepším bezpečnostním rámcem, je integrovaná natolik s Windows, že je tím zvýšená bezpečnost. Na rozdíl od předchozí verze, Internet Explorer ActiveX control neběží ve Windows Explorer procesu, ale spíše běží v jeho vlastním procesu. To také zahrnuje opravy chyb, zvětšení jeho podpory pro webové standardy, tabulkové prohledávání s tabulátorem náhled a management. 5. října 2007 Microsoft odstranil softwarové ověření platnosti, což znamená, že na veškeré verze Windows je možno nainstalovat si prohlížeč Internet Explorer 7.
Verze 8
Verze 8 je poslední verze dostupná pro Windows XP. Ve vývoji je od srpna 2007. První beta verze byla zpřístupněna 5. března 2008. Druhá beta verze byla vydána 27. srpna 2008. Finální verze vyšla 19. března 2009. Novinkou jsou Accelerators a WebSlices.
Podle vyjádření Microsoftu jsou prioritami této verze bezpečnost, použitelnost, zlepšení podpory technologií RSS, CSS a AJAX. Webové standardy jsou podporovány mnohem lépe, pro finální verzi je plánována kompletní podpora CSS 2.1, což umožňuje projít testem Acid2. Kvůli zpětné kompatibilitě však IE8 obsahuje také renderovací jádro IE7. Stránky, které mají problémy s vylepšeným jádrem IE8, můžou díky speciálnímu meta elementu vyvolat renderování IE7. Mnohých vylepšení doznala také podpora JavaScriptu. Je součástí Windows 7.
Verze 9
Finální verze vyšla 15. března 2011. Novinkou je například vypnutí částí prohlížené stránky, které pocházejí z jiných internetových domén a serverů, laicky tedy vypnutí zobrazování reklamy nebo počítadel návštěvnosti. Hlavními prioritami této verze jsou výkon, HW akcelerace, kompatibilita a jednoduchost. Byla zlepšena podpora nových webových standardů. Je zde alespoň částečně zahrnuta podpora HTML5 a CSS3. Kvůli zpětné kompatibilitě však IE9 obsahuje také renderovací jádro IE7 a IE8. Stránky, které mají problémy s vylepšeným jádrem IE9, mohou díky speciálnímu meta elementu vyvolat renderování IE7 nebo IE8.
Verze 10
Microsoft vydal první testovací verzi s názvem Platform Preview v dubnu 2011. Finální verze Internet Explorer 10 vyšla společně s uvedením Windows 8 na trh. Byla vydána i předběžná verze (plně funkční a v podstatě finální) i pro systém Windows 7. Je podobná verzi 9.
Verze 11
Tato nová verze byla vydána spolu s Windows 8.1 tedy v říjnu 2013.[1]. V této verzi se zlepšila 3D grafika například u Bing Map, je implementována podpora protokolu SPDY.
Kritika
Webový prohlížeč Internet Explorer je často kritizován (verze 7.0 či starší) pro svou bezpečnostní politiku, která umožňuje šíření virů, spyware či adware. Chyby v tomto prohlížeči bývají často zneužívány k získávání kontroly nad systémem či získávání citlivých údajů o uživatelích.
Tvůrcům prohlížeče se též často vyčítá malá podpora webových standardů a jejich častá chybná implementace. Řada vývojářů tvrdí, že tím společnost Microsoft brzdí rozvoj v oblasti webových technologií. Aktuální verze (7.0) přináší v této oblasti určité zlepšení.
Bezpečnost
Hodně kritiky Internet Exploreru souvisí se zájmy o větší bezpečnost kvůli spywaru, adwaru a počítačovým virům šířící se napříč Internetem. Jsou vytvořené, aby využívaly chyby a kazy v bezpečnostní architektuře Internet Exploreru. Někdy stačí jenom pohled na podvodnou webovou stránku k tomu, aby se spyware mohl nainstalovat na váš počítač, což je v angličtině známé jako drive-by download: pokus oklamat uživatele a instalací podvodného softwaru bez vědomí uživatele. Zatímco Internet Explorer není jediný zranitelný, jeho všudypřítomnost má následky ve spoustě napadených počítačů. Microsoft nereagoval tak rychle, jako konkurence ve fixaci bezpečnostních děr a vytváření dostupných záplat, v některých případech dával podvodným webovým stránkám čas, aby je zneužívali před tím než Microsoft vydá nové záplaty.
Související články
Reference
Externí odkazy
- Stránka IE 8 na stránkách Microsoftu (anglicky)
- Domovská stránka Internet Exploreru na Microsoft.com (česky)
- Domovská stránka Internet Exploreru na Microsoft.com (anglicky)
- Blog produktového týmu Windows Internet Explorer
- Internet-Explorer.cz - česky o Internet Exploreru
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |