V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hydrogenozom

Z Multimediaexpo.cz

Hydrogenozomy mají například Trichomonas vaginalis

Hydrogenozom je membránou uzavřená organela některých anaerobních nálevníků, trichomonád či hub. Je asi 1 mikrometr velká a produkuje molekulární vodík (z toho bylo odvozeno i její jméno).[1] Známé jsou hydrogenozomy především u parazitů Trichomonas vaginalis a Tritrichomonas foetus, ale též u houbových chytridiomycet rodu Neocallimastix.

Obsah

Charakteristika

Je funkčně podobná mitochondriím, je totiž také obklopená dvojitou membránou, produkuje ATP a dokonce někdy má i kristy. Na rozdíl od nich však zpravidla neobsahuje DNA (výjimkou je však nálevník Nyctotherus ovalis,který ji má[1]) a také funguje v anaerobním prostředí.

Evoluce

Na základě výše uvedených vlastností nebylo dříve jasné, zda jsou hydrogenozomy zcela nové originální organely, nebo se vyvinuly z mitochondrií. To je důležité např. pro endosymbiotickou teorii, která mitochondrie označila za endosymbionty prastarých protoeukaryotických buněk.

Dnes se vědecká komunita přiklání k tomu (např. v souvislosti s nalezením DNA v některých z nich), že jsou hydrogenozomy skutečně pozměněné mitochondrie, přizpůsobené novým metabolickým pochodům[2][3], a Nyctotherus ovalis bývá označován za přechodový stupeň mezi hydrogenozomem a mitochondrií.[4]

Reference

  1. 1,0 1,1 http://www.nature.com/nature/journal/v396/n6711/full/396527a0.html
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10972502
  3. The missing link between hydrogenosomes and mitochondria.
  4. An anaerobic mitochondrion that produces hydrogen.

Externí odkazy