Čekání na nový webový server Multimediaexpo.cz skončilo !
Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4)
.

Diskuse:Evropská jižní observatoř/ESO1439

Z Multimediaexpo.cz

ESO1439: Pestrobarevné seskupení hvězd středního věku

Pomocí dalekohledu MPG/ESO s primárním zrcadlem o průměru 2,2 m astronomové pořídili pestrobarevný záběr jasné hvězdokupy NGC 3532. Některé z hvězd stále září namodralým odstínem horkých stálic, ale mnohé jejich hmotnější sestry se již staly rudými obry a svítí červenou nebo oranžovou barvu.


The colourful star cluster NGC 3532 ESO-1920.jpg


NGC 3532 je jasná otevřená hvězdokupa vzdálená 1 300 světelných let a na obloze se nachází v souhvězdí Kýlu (Carina). Objekt je znám pod neformálním jménem 'Wishing Well Cluster' (Studna přání), protože hvězdy kupy připomínají náhodně uspořádané lesklé mince naházené do studny. Stejný objekt je znám také pod jménem ‚Football Cluster‘ (hvězdokupa Míč). Pojmenování souvisí s oválným tvarem kupy, který připomíná šišatý míč na rugby. Použití toho kterého názvu v podstatě odpovídá tomu, na které straně Atlantického oceánu žijete.

Jedná se o velmi jasnou hvězdokupu, která je na jižní polokouli pohodlně pozorovatelná i pouhým okem. Objevil ji v roce 1752 francouzský astronom Nicolas Louis de Lacaille během své pozorovací výpravy do jižní Afriky. Do katalogů byl objekt zanesen v roce 1755. Jedná se jednu z nejpůsobivějších otevřených hvězdokup na obloze.

Hvězdokupa NGC 3532 zabírá na obloze plochu téměř dvakrát větší než Měsíc v úplňku. John Herschel, který během svého pobytu v jižní Africe ve 30. letech 19. století v této kupě objevil „několik elegantních dvojhvězd“, ji popsal jako dvojitou na hvězdy bohatou hvězdokupu. Zajímavou, i když mnohem současnější, historickou zajímavostí je fakt, že tato hvězdokupa byla prvním objektem, který 20. května 1990 pozoroval kosmický dalekohled HST (NASA/ESA Hubble Space Telescope).

Toto uskupení hvězd je téměř 300 milionů let staré a z pohledu otevřených hvězdokup se jedná o objekt ve středním věku. Hvězdy, které zahájily svůj životní cyklus se střední hmotností, stále jasně září modrobílou barvou, zatímco jejich hmotnější sestry jež vypotřebovaly své zásoby vodíku a přešly do vývojové fáze rudého obra. Díky tomu hvězdokupa vypadá bohatá na modré i červené hvězdy. Ty nejhmotnější hvězdy však již dávno svůj krátký život zakončily explozí supernovy. Najdeme zde také mnoho méně nápadných slabých hvězdiček s nízkou hmotností, které mají mnohem delší život a září žlutooranžovou barvou. Hvězdokupa NGC 3532 obsahuje celkem asi 400 hvězd.

Pozadí této hvězdokupy tvoří obrovské množství hvězd Mléčné dráhy. Je zde patrný také rudě zářící plyn a temné prachové pásy, které brání v pohledu do vzdálenějšího vesmíru. Tyto objekty však pravděpodobně s hvězdokupou nesouvisí, protože je dost stará na to, aby ze svého okolí všechen materiál vypudila.

Snímek otevřené hvězdokupy NGC 3532 byl pořízen v únoru 2013 kamerou WFI (Wide Field Imager) na observatoři La Silla v Chile.

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

Odkazy

Kontakty

  • Viktor Votruba
  • národní kontakt
  • Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika
  • Email: votruba@physics.muni.cz


  • Jiří Srba
  • překlad
  • Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika
  • Email: jsrba@astrovm.cz


  • Richard Hook
  • ESO, Public Information Officer
  • Garching bei München, Germany
  • Tel.: +49 89 3200 6655
  • Mobil: +49 151 1537 3591
  • Email: rhook@eso.org



Tisková zpráva je součástí Katalogu firem a představuje placené reklamní sdělení.