Úplavice

Z Multimediaexpo.cz

Mikroskopický snímek bakterií úplavice ve stolici

Úplavice je akutní a vysoce infekční průjmové onemocnění. Rozlišujeme bacilární úplavici a amébní úplavici.

Obsah

Bacilární úplavice

Alternativními názvy jsou shigelóza nebo dyzentérie. Jejím původcem jsou gramnegativní tyčinkovité bakterie rodu Shigella, z nichž nejnebezpečnější je Shigella dysenteriae.

Přenos choroby, prevence

Jedná se stejně jako u cholery o výlučně lidské onemocnění, zdrojem je tedy jiný člověk – nemocný nebo přenašeč. K přenosu dochází alimentární cestou přes potraviny nebo pitnou vodu. Mouchy mohu přenést infekční materiál na krátké vzdálenosti. Jde o extrémně nakažlivou chorobu, k onemocnění stačí dávka okolo 200 bakterií. Prevence: izolace nemocných, pravidelné kontroly pracovníků v potravinářství, mytí rukou, tepelná úprava potravin a vody, ochrana jídla před mouchami.

Průběh a příznaky choroby

Inkubační doba činí 1–5 dní. Bakterie napadají tlusté střevo a vytvářejí nebezpečné toxiny. Charakteristické příznaky jsou svíravé bolesti břicha, křeče a vodnaté průjmy s příměsí krve a hlenu. Hrozí silná dehydratace a u extrémně těžkých případu protržení střevní stěny. U nás je tato forma onemocnění vzácná. Diagnostikuje se pomocí kultivace původce choroby.

Léčba a prognóza

Léčba se provádí pomocí Endiaronu (u lehčích případů), nebo za pomoci antibiotik. Důležitá je dieta a nahrazování ztracených tekutin.

Amébní úplavice

Trophozoites of Entamoeba histolytica with ingested erythrocytes.JPG
Amébní, respektive entamoební úplavice je způsobována prvokem Entamoeba histolytica (česky měňavka úplavičná).

Přenos choroby, prevence

Přenos je podobný jako u bakteriální.

Průběh a příznaky choroby

Měňavka úplavičná žije v tlustém střevu, kde se vyskytuje ve dvou formách. Ve formě menší (minuta), kterou se rozšiřuje a která je pro organismus prakticky neškodná a ve formě větší (magna), která se za určitých okolností začne v tlustém střevě tvořit. Ta napadá střevní epitel a proniká do tkání a krevního oběhu, který ji může roznést po celém organismu. Nemoc se projevuje podobnými příznaky jako bakteriální úplavice, dále se také mohou vyskytnout jaterní abscesy.

Léčba a prognóza

Vývojový cyklus měňavky
Léčí se antibiotiky, jaterní abscesy je nutno chirurgicky odstranit. Nutno dbát na dietu a doplnění tekutin. Prognóza je při dosažitelnosti lékařské pomoci dobrá, jinak závisí na formě nemoci a stavu pacienta.

Související články

  • O. Uplavici - fiktivní autor významného článku o této chorobě