Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Bota

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 8. 2015, 11:31; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Ukázka obuvi
Oprava atletické boty

Boty jsou párovou součástí obuvi, která slouží k ochraně chodidla při chůzi. Existuje mnoho druhů obuvi, které dělíme dle jejího účelu, velikosti, historického období či pohlaví nositele. Světově známý český obuvník a velkovýrobce byl Tomáš Baťa.

Známé obuvnické firmy specializující se na sportovní obuv jsou Adidas, Nike, Puma atd.

Obsah

Historie

Nejstarší dochované boty jsou staré 10 tisíc let.[1] Američtí vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis se ale domnívají, že člověk nechodil bos už před 40 tisíci lety.[1] Žádné obutí z té doby se nezachovalo, ale důkazem jsou podle vědců kosterní ostatky tehdejších lidí.[1] Nošení obuvi, ať už jakéhokoliv tvaru se projeví na kostech chodidla, které reagují na mechanický tlak.[1] Profesor Erik Trinkaus na teorii o prvních botách přišel náhodou, když si totiž všiml, že palce na lidské noze se před desítkami tisíc let začaly nápadně rychle zmenšovat.[1] První lidé měli velké silné kosti palců na nohou, to proto aby mohli nést těžké věci, lézt po stromě a také proto, že víc chodili.[1] Větší byly i ostatní kosti na nohách a to platilo jak pro neandrtálce, tak pro prvního moderního člověka.[1] Při procesu rychlé změny prstů na nohách však zůstávaly silné kosti, což znamená, že byl odstraněn tlak na chodidla, nikoliv však na nohu a jediné možné vysvětlení byly boty, vysvětluje profesor Erik Trinkaus.[1] Boty tak před čtyřmi desítkami tisíc let změnily způsob lidské chůze a rozložení jeho váhy při chůzi.[1]

Současnost

Obutí mění tvar lidské nohy i dnes, např. člověk, který chodí bos má širší chodidla a mezi palcem a ukazováčkem větší mezeru; naopak ženy, které tráví více času v botách na vysokých podpatcích, mívají menší svaly na lýtkách.[1]

Dělení obuvi

Obuv se vyrábí různou technologií z mnoha materiálů odlišného provedení. Přesnější určení jednotlivých typů obuvi se provádí podle několika hledisek. Základním hlediskem je druh materiálu převládajícího na vrchových dílcích obuvi. Dalšími třídícími hledisky jsou účelovost, způsob výroby, výška, střih a velikost obuvi.

Dle historického období

  • Barokní boty - nejčastěji vysoké kožené se zkosenou špičkou (tzv. mušketýrky), ale ne nutně např. dámské mohou být menší a do špičky.
  • Gotické boty - bývají kožené s přehnaně velkou špičkou, která může být i stočena nahoru. Mohou být nízké, střední i vysoké.
  • Renesanční boty - nejčastěji bývají s rozšířenou špičkou, jakoby "rozpláclou" (tzv. volské tlamy).
  • Vikingské boty - kožené boty viking, krbce nebo keltské boty.

Literatura

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Svět plus - příloha teplického deníku. [s.l.] : denik.cz, 2008. Kapitola historie, s. 38. (česky) 
  • O'KEEFFE, Linda. Boty: oslava lodiček, sandálů, pantoflíčků & spol.. Praha : Slovart, 2008. ISBN 978-80-7391-044-0. S. 507.  

Související články

Externí odkazy