Čekání na nový webový server Multimediaexpo.cz skončilo !
Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4)
.

Vnitřní Město (Český Krumlov)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 8. 2015, 07:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Radnice na náměstí Svornosti
Náměstí Svornosti a Morový sloup

Vnitřní Město je historická část města Český Krumlov v okrese Český Krumlov, která je zcela obklopena meandrem Vltavy. S ostatními částmi města je propojena několika mosty – Lazebnickým se čtvrtí Latrán, Dr. Edvarda Beneše se čtvrtí Plešivec a jedním mostem i se čtvrtí Horní Brána. Důležitým spojením pro centrum města je i tzv. Jelení lávka, která je spojuje s Jelení zahradou.

Je zde evidováno 171 adres.[1] Trvale zde žije 412 obyvatel.[2]

Vnitřní Město leží v katastrálním území Český Krumlov o výměře 9,72 km2.

Obsah

Název

V minulosti se pro označení města v zákrutu Vltavy užívalo mnoha názvů, nejčastěji pak Staré město (Altstadt), aby se dalo do protikladu k dříve samostatnému městu Latrán a také ke čtvrti Neustadt (Nové město).

Dějiny do roku 1555

V pravěku byla hlavní střediska lidského osídlení na území dnešního města soustředěna na skalnatý ostroh, kde se dnes nachází krumlovský zámek, a po několik desítek tisíc let především na tzv. Novém městě. Bezprostřední okolí tak bylo osídleno jak lidmi neolitickými, tak i například za laténské kultury historickými Kelty.

Vzhledem ke stavebnímu vytížení historického centra ve středověku se však podařilo získat jen minimum důkazů o osídlení centra před samotným založením hradu na ostrohu Vítkem II. starším z Krumlova. O založení města na zelené louce ve středověku svědčí mimo jiné i čtvercový půdorys náměstí a systém ulic a opevnění.

Město je poprvé písemně doloženo v roce 1274 a od roku 1309 je již nazýváno městem. Již od samého počátku existence vedle sebe žili čeští a němečtí osadníci. V době vlády Rožmberků, za jejichž vlády se město stalo centrem tzv. Rožmberského dominia a zažilo nebývalý kulturní, obchodní a samozřejmě i stavební rozmach, bylo město řízeno tzv. Velkou radou. Ta se skládala z 12 volených městských konšelů, kteří pak ze svého středu volili i nejvyššího purkmistra.

Od vzniku hradu se vedle sebe bezprostředně nacházela dvě samostatná města – Staré město, dnešní Vnitřní město, a Latrán, dnešní stejnojmenná čtvrť. Mezi těmito dvěma městy panovala velká rivalita týkající se předeveším práv, obchodu a poplatků. V roce 1555 rozhodl Vilém z Rožmberka o propojení obou měst do jediného.

Památky

Celá čtvrť je tvořena velmi cennými stavbami gotického a renesančního charakteru. Mezi hlavní dominanty čtvrti patří kostel sv. Víta, městská radnice, jezuitská kolej, Vlašský dvůr, nebo tzv. Krčínův dům.

Reference

  1. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  2. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001

Externí odkazy


Město Český Krumlov

Vnitřní Město • Latrán • Horní Brána • Plešivec • Nádražní Předměstí • Domoradice • Nové Dobrkovice • VyšnýNové SpolíSlupenec