Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Jazz

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 7. 2014, 10:49; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Jazz, v českém přepisu džez, je proud hudby, který vznikl koncem 19. století v New Orleans. Jazz vychází z černošských worksongů, gospelů a spirituálů, hlavně však z blues. Jednoduše se vyvinul z afroamerické hudby v níž se prolínaly černošské folklorní vlivy s bělošskou hudbou přistěhovalců z Evropy.

Původ názvu není zcela jasný, avšak pravděpodobně se jedná o zkomolenou zkratku jas(mine) v narážce na jasmínový parfém populární v New Orleans v této době. První jazzové skupiny používaly ve svém názvu pravopis jass. Od vzniku jazzu se vyvinuly různé jazzové styly. Jazzová hudba je dnes tak široký pojem, že najít nějaký společný prvek je těžké. Jazz nejčastěji poznáte podle specifického rytmického cítění (synkopy, tečkovaný rytmus, zdůraznění druhé a čtvrté doby), částečně disharmonického notového sledu, opakující se melodie a frází s možností improvizace.

Jazz v české hudbě

Slovo jazz (jednoduše jazz je hudba vážná beze zpěvu (u některých výjimek se zpěv objevit může) a hraje se spíše na piáno, saxofon, klarinet a podobně) se u nás poprvé zřejmě objevilo v názvu skladby skladatele Otakara Samka Wentery Jazz. To bylo v roce 1919. Ovšem s jazzem, jak se hrál v té době v USA, měla tato hudba pramálo společného. Jazzem se totiž tehdy nazývala jakákoli hudba či orchestr, který měl soupravu bicích nástrojů. Povědomí o jazzové hudbě bylo u nás ještě ve 20. letech velmi kusé. Naši mladí avantgardní umělci však začali stále častěji jezdit do Mekky kumštýřů té doby, do Paříže. Zde se setkávali s hudbou, jejíž rytmy více vyhovovaly jejich životním pocitům a celkové atmosféře doby. Ta nová dravá hudba se nazývala jazz. V roce 1928 byla vydána kniha s prostým názvem Jazz. Byla to první česká a jedna z prvních evropských knih pojednávajících o jazzu.

Nejvýraznější osobností vyrostlou z tohoto jazzového podhoubí však byl Jaroslav Ježek. Jeho jazzová tvorba bývá někdy označována jako raný český swing. Ježek se narodil v Praze na Žižkově. Hlásil se na konzervatoř, přijímací komise poznala jeho hudební nadání, byl přijat. Ježek absolvoval konzervatoř jako klavírista a skladatel.

Po nástupu fašismu se jazzová hudba stala nežádoucí jako hudba méněcenné rasy. Toto období si vyžádalo mnoho obětí mezi hudebníky. Nesmyslné zákazy a omezení obcházeli hudebníci různými způsoby. Po zákazu tanečních zábav se písně dostaly na koncertní pódia. Začaly tak plnit i poslechovou funkci.

Jazz obohatil naši hudbu o zcela nové prvky a inspiroval řadu výtvarníků, básníků, divadelníků či filmařů. Po naivních začátcích a převzatých skladbách začaly vznikat kvalitní české písničky, které se staly zdrojem pro populární hudbu druhé pol. 20. stol.

Osobnosti českého jazzu: Jiří Suchý, Jiří Stivín, Laura a její tygři-funk jazz,Buty-Moderní forma jazz rocku,...

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jazz