V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Jeep

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 3. 2012, 14:57; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Bantam BRC 40
Jeep M715

Jeep je značka výrobce automobilů a registrovaná ochranná známka koncernu Chrysler. Firma je nejtradičnějším výrobcem terénních vozidel, před značkou Land Rover.

Slovo „jeep“ nebo „džíp“ je často používáno jako synonymum pro vozidla podobného tvaru a využití.

Obsah

Historie

Původ slova „jeep“

Nejčastěji bývá původ slova odvozován od zkratky „GP“ („General Purpose“, obecné využití), která se foneticky podobá slovu „jeep“ (čti džíp). Proti tomuto vysvětlení ale existuje pádný argument - Jeep nebyl původně určen pro obecné, ale pro velmi specifické využití.

Další varianta původy zkratky „GP“ je nomenklatura firmy Ford, kde „G“ značí „Government use“, tedy využití vládou, vládními institucemi, armádou apod. a „P“ značí rozvor 80 palců (1 palec/inch = 25,4mm). „P“ také mohlo znamenat Průzkumné vozidlo.

Od roku 1941 se názvu Jeep začíná běžně užívat pro vojenská vozidla s pohonem 4×4 firmy Willys-Overland Inc., která později značku registruje.

První Jeepy

První Jeepy vzešly ze soutěže US-Army , které se zúčastnily firmy, např. Willys-Overland, Ford a American Austin Car Company. Požadavky zněly: Lehký terénní automobil s pohonem všech 4 kol o maximální hmotnosti 590 kg který by uvezl 272 kg. Osm vozidel mělo mít řízení obou náprav a vyšší povolenou hmotnost o 34 kg. Každé firmě byla poskytnuta dotace 175 000 dolarů. Původní favorit American Austin Car Company se svým typem Bantam GP byl postupně vyřazen ze hry a vítězem se stala společnost Willys-Overland s modelem MB. Výroba se rozběhla v Toledu, Ohio. Edsel Ford získal alespoň spoluúčast na výrobě. Firma Bantam se začala zabývat výrobou přívěsů za vojenská vozidla.

Technické parametry

  1. Největší trvalá cestovní rychlost 88 km/h bez vytáčení motoru do nejvyšších otáček
  2. Nejmenší rychlost 5 km/h
  3. Minimální brodivost 460 mm při rychlosti 5 km/h aniž by zatékalo do vozidla
  4. Možnost namontování řetězů a možnost stálé jízdy s nimi
  5. Celková hmotnost 950 kg (987 kg pro verzi s řízením obou náprav)
  6. Minimální užitečná hmotnost 363 kg pro obsluhu (Bez řidiče a výstroje)
  7. Nejmenší světlá výška 203 mm
  8. Nájezdový úhel 45° (35° u plně zatíženého vozu)
  9. Možnost otočit světlomety do prostoru motoru (Pro případnou noční opravu)

Další verze

V průběhu výroby se objevily další varianty: obojživelné vozy, autogira, nákladní, odlehčené pro potřeby parašutistů, polopásové vozidlo, sněžný traktor, drezína, prodloužená verze nebo dokonce opancéřovaný vůz. Sériově se do výroby dostal poze Ford GPA Seep - obojživelný Jeep. Byl o 660 kilogramů těžší než klasický Jeep. Tento model byl napodoben i v Sovětském svazu kam se hojně dovážel a dokonce i v Československu (vozy Tatra T801, Škoda 972).

Poválečné období

Jeepy se po druhé světové válce licenčně vyráběly v 26 zemích světa. Firma Willys pokračovala s civilními typy CJ2 a CJ3 a následně i další typy odvozené z modernizovaných vojenských verzí. V roce 1973 získal typ CJ7 titul Automobil roku s pohonem všech kol. V roce 1984 automobilka tento úspěch zopakovala s typem XJ (Jeep Cherokee/Wagoneer). V roce 1985 přišel třetí titul pro typ Jeep Comanche. jednalo se o malý pick-up s motorem Buick a velice nízkou spotřebou. Ve stejném roce byly starší typy CJ5 a CJ7 nahrazeny novým modelem Wrangler. V roce 1991 uběhlo 50 let od vyrobení prvního Jeepu

Majitelé značky Jeep

  • Od 1941: Willys-Overland
  • Od 1953: Kaiser
  • Od 1963: Kaiser-Jeep
  • Od 1970: AMC (American Motors Corporation)
  • Od 1987: Chrysler
  • Od 1998: Daimler Chrysler
  • Od 2007: Chrysler Holding LLC

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jeep