Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

John D. Barrow

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 7. 2014, 11:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

John David Barrow (* 29. listopadu 1952, Londýn) je jedním z významných anglických kosmologů a teoretických fyziků a matematiků. V dnešní době působí jako profesor matematických věd na Univerzitě v Cambridge a také jako spisovatel a dramatik.

Život

John D. Barrow získal svůj první diplom z matematiky a fyziky na Durhamské univerzitě v roce 1974. V roce 1977 pak dokončil svůj doktorát z astrofyziky na Oxfordské univerzitě pod vedením Dennise Williama Sciama. John D. Barrow rovněž absolvoval dva roky postgraduální výuky astronomie na Univerzitě v Kalifornii.

V roce 1981 se připojil k Univerzitě v Sussexu, kde nabyl titulu profesora a v roce 1999 se stal profesorem v oboru aplikované matematiky a teoretické fyziky na Univerzitě v Cambridge a zároveň šéfem projektu nazvaného Millennium Mathematics Project a profesorem astronomie na Univerzitě v Londýně. Barrowovy spisy, obzvláště jeho Antropogenetický kosmologický princip shrnují události fyzického rázu, často ve formě přehledu velkého množství faktů nashromážděných z prací předních fyziků, jako je Paul Dirac. Jeho náklonnost k populárně-naučnému stylu v oblasti filosofických záležitostí a fyzické kosmologie dělá jeho práce dostupné i obecné veřejnosti. Kromě zhruba 400 žurnalistických článků napsal Barrow také 17 knih, vydaných pro obecný čtenářský klub. Prvním takovým dílem byla kniha s názvem Levá ruka vytvoření, která byla publikována v roce 1983. Barrow rovněž přednášel široké veřejnosti na Windsorském zámku, ve Vatikáně a při dalších různých příležitostech, které se naskytly. V roce 2002 jeho hra s názvem Nekonečna, která měla svou premiéru v Miláně, vyhrála ve Valencii italskou divadelní cenu Premi Ubu 2002. V roce 2006 mu byla udělena Templetonova cena za postup ve výzkumu a objevech Spirituálních realit, čímž se zabýval ve svém spise O vztahu mezi životem a vesmírem a povaze člověka rozumět, a vytvořil tak nový pohled v otázkách konečného znepokojení nad vědou a náboženstvím. John D. Barrow je také členem tzv. Sjednocené reformované církve, jejíž učení popisuje jako tradiční deistické obrazy vesmíru.