Josef Vondruška

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 29. 6. 2014, 12:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

JUDr. Josef Vondruška (*12. února 1948, Litoměřice) je český komunistický (KSČM) politik a poslanec a bývalý kontroverzní vězeňský dozorce. Vondruška po studiu základní školy nastoupil jako dělník do Severočeských chemických závodů Lovosice. Po základní vojenské službě pracoval v jablonecké Preciose. V roce 1972 nastoupil jako vězeňský dozorce do věznice v Minkovicích, kde pracoval až do roku 1990. V roce 1975 si dodělal ve večerní škole maturitu a o dva roky později dokončil dálkové studium nástavby. V roce 1988 vystudoval Vysokou školu SNB v Praze - fakultu Veřejné bezpečnosti a získal titul JUDr. Ve věznici v Minkovicích si své tresty odpykávali mnozí političtí vězni, jako například Petr Cibulka, či Vladimír Hučín. Po sametové revoluci byla věznice v Minkovicích zrušena a Vondruška se vrátil k práci zámečníka v Preciose. Poté se zapojil do politiky. V roce 1992 byl zvolen jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR. Později pracoval v soukromém sektoru. V roce 2004 neúspěšně kandidoval do Senátu na Liberecku, kde ho ve druhém kole porazil Přemysl Sobotka.[1] V prosinci 2005 nastoupil na uvolněné místo komunistického poslance. Ve volbách 2006 do Poslanecké sněmovny byl opět zvolen do sněmovny především díky preferenčním hlasům. Sedmnáct let po sametové revoluci, v září 2006, tři z bývalých minkovických vězňů – Vladimír Hučín, Jiří Gruntorád a Jiří Wolf – Vondrušku obvinili, že je nepřiměřeně agresivně trestal. Vladimír Hučín například tvrdil, že byl potrestán za to, že nosil místo tkaniček v botách gumičku, dvacetidenní samovazbou. Také říká že mu Vondruška dával rány hranou obušku přímo na solar. Hučín také tvrdí, že byl Vondruška zvláště zaměřen na politické vězně a na obyčejné kriminálníky agresivní nebyl. Ve spise dalšího politického vězně, Jiřího Gruntoráda stojí „Pracoval špatně a nevyužíval řádně pracovní dobu. V 03.00 hod. jsme jej přistihli, jak spí na pracovním stole“. Za to dostal Gruntorád od Vondrušky trest dvacetidenní izolace. Vondruška prohlásil své chování za přiměřené, ctící tehdejší zákony a všechna obvinění za lživá.[2] V případě Vladimíra Hučína měl štěstí – v době, kdy byl Hučín vězněn v Minkovicích, studoval Vondruška na Vysoké škole SNB v Praze a s dotyčným se vůbec nesetkal.[3] Tvrzení dalších dvou vězňů se nadala tak snadno vyvrátit. Nakonec jej liberecký státní zástupce obžaloval v listopadu 2008 ze zneužívání pravomoci veřejného činitele pouze v případě Jiřího Wolfa.[4]

Citáty

Falešné obvinění Vladimíra Hučína:

  • „Vychovatel“ z komunistické věznice poslancem demokratického státu
    Velice dobře znám npor. Josefa Vondrušku, neboť jsem byl v letech 1983-1986 umístěn v nápravně výchovném ústavu v Minkovicích. On osobně mi navrhl po výkonu trestu ještě další trest a to tak zvaný ochranný dohled na 2 roky. Tento návrh Vondruška učinil poté, co mi zemřel táta a já na pohřeb nemohl jít. Do konce trestu mi ještě zbývaly 3 měsíce! Vondruška mi např. v Minkovicích navrhl víc jak 55 kázeňských trestů a dával si na mně opravdu záležet! V důsledku toho jsem strávil celkově 10 měsíců v zostřené korekci !!!
    Já jsem byl v Minkovicích jako jeden z mála označen zeleným a bílým pruhem na vězeňském munduru. To bylo z toho důvodu, že jsem byl odsouzen za pobuřování § 100, hanobení státu svět. soc. soustavy a jeho představitele § 104, nedovolené ozbrojování a za další tr. činy mající charakter nepřátelství proti socialistickému stát. zřízení. Dnes je má tak zvaná trestná činnost rehabilitována dle zákona o protiprávnosti komunistického režimu.
    To, že je Vondruška jako poslanec v parlamentu je svým způsobem i důvod mé kandidatury do Senátu, neboť v rámci svých možností a zkušeností chci zabránit podobným zločincům v působení ve veřejných funkcích!
    Vladimír Hučín, Přerov, 3.září 2006 [5]

Další příklad obviňování:

  • Dobrý den,
    rád bych se vás zeptal jestli jste ten Vondruška, který se choval k politickým vězňům tak, že by měl být za to zavřený a měl by chodit kanálama. A taky proto, abych nikomu nenadával omylem do komunistických zločinců a úchylných sadistů.
    Vy se teď možná smějete a myslíte si, jak jste vyzrál nad svými oběťmi a nad osudem.
    Jiří Gruntorád, Jiří Wolf, Pavel Wonka, Vladimír Hučín, pan Hartman a nespočet jiných politických i nepolitických vězňů jsou věrohodnými svědky vaší bestiality. I prokurátora Urválka nakonec dohnalo jeho svědomí a zbaběle utekl před zodpovědností a oběsil se. Sebevražda však nikdy nemůže sejmout se zločince jeho vinu. Věřím, že přijde den a vy se budete zodpovídat za své zločiny, podlost a zbabělost. Vaše zhovadilost je demonstrována navíc tím, že máte tu drzost být zákonodárcem. Být vámi bál bych se, že někdo z těch, které jste mučil a trýznil vykoná svojí spravedlnost. Nebylo by se co divit neboť když selže právo a spravedlnost, bezmoc nutí oběti brát zákon do svých rukou.
    John Bok, v Praze 5.9.2006

Externí odkazy

články antikomunistických médií
články prokomunistických Haló novin

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.